Diş macunları karton kutusuz satılsın, ormanlarımız çöpe gitmesin

Diş macunları karton kutusuz satılsın, ormanlarımız çöpe gitmesin

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 150.000.
150.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.
Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve tarafına Burcu Civelek bu kampanyayı başlattı

Sosyal medyada gördüğüm bir farkındalık videosu sayesinde, kutuyla satılan diş macunlarının nasıl bir israf olduğunu fark ettim. Diş macunlarını marketlerdeki raflardan bir karton kutunun içindeyken alıyoruz. Peki o karton kutuyu ne yapıyoruz? Hepimizin ilk işi o kutuyu çöpe atmak oluyor.

Dünyanın ikinci en çevreci ülkesinde diş macunları karton kutusuz satılıyormuş. Neden bizim ülkemiz birinci en çevreci ülke olmasın ki? Yani bunu başarmak için önümüzde hiçbir engel yok. Haydi sen de destek ol, diş macunları karton kutusuz satılsın!

Bu konuyu dert edinen ve değiştirmek isteyen Alan’s Theory Amerika’da bir kampanya başlatmış. Ben de Türkiye’de aynı değişimi gerçekleştirmek için yola çıktım ve bu kampanyayı başlattım. İmzalayıp paylaşarak diş macunu kutularının israfına son verebiliriz.

Kampanyanın detayları için, Alan’ın hazırladığı metni paylaşıyorum:

‘Diş macunu tüplerinin neden kağıttan bir ambalajı vardır?

Dünyanın üçte ikisi her gün diş macunu kullanıyor. Kutulu ambalajlar macunları hem kullanıcı için hem de üretici için daha maliyetli hale getiriyor. Üstelik alır almaz direkt çöpe gidiyor.

Peki o zaman bu ambalajın amacı ne?!

Oturdum araştırdım ve sonunda şu sonuca vardım: ‘Diş macunu kutulu ambalajla satılıyor çünkü öyle daha iyi görünüyor.’ Başka da bir sebebi yok.

Doğrudur ama ortalama bir kişinin yılda 3 tüp diş macunu tükettiğini düşünürsek, bu hesapla sadece ABD’de yılda 900.000’den fazla işlevsiz kutu eder. (Türkiye için hesabı yapmak ister misiniz?)

Fakat bunun farklı uygulandığı yerler de var. Mesela İzlanda. Aynı macun markaları ABD’de milyonlarca kutulu diş macunu satarken İzlanda’da aynı macunu kutusuz satıyorlar. Demek ki bu kesinlikle uygulanabilir bir şey.

Peki ne yapmalı?

Adım 1: Sadece kutusuz satılan macunları almakta kararlı olun.

Adım 2: Bu kampanyaya yaptığınız yorumlarda ve sosyal medya paylaşımlarında devlet yetkililerini ve diş macunu sektöründeki kişileri etiketleyin.

Adım 3: Kampanyayı duyurun, yayın, paylaşın. Böylece bir yıl sonra piyasada sadece milyonlarca işlevsiz kutu yaratmayan diş macunlarını görebiliriz.

Bazen yaşadığımız toplum kontrolden çıkmış gibi görünebiliyor ama işin aslı, büyük değişimler bir fikirle ve adım atmakla başlıyor. İşte şimdi elimizde bir fikir var, hadi artık şu kutu israfından kurtulalım. Ne dersiniz, var mısınız?

Alan's Theory'

 

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 150.000.
150.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.