Devlet Üniversitelerinde canlı model hakkı yeniden tanınsın, eğitim devam etsin!

Doğrulanmış başarı

Devlet Üniversitelerinde canlı model hakkı yeniden tanınsın, eğitim devam etsin!

Bu kampanya 948 destekçi ile değişim yarattı!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ve tarafına GÜZEL SANATLAR ÖĞRENCİ TOPLULUĞU bu kampanyayı başlattı

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde öğrencilere çeşitli alanlarda çağın gerektirdiği çeşitli eğitim imkanları sağlanmaya çalışılır. Sanat fakültelerinde canlı model desteği bu imkanlardan bir tanesidir. 

Ancak, ülkemizde 2018 - 2019 eğitim dönemleri arasında bir yıldır maddi destek kesilmiş, Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı  görüşleri Bakanlar Kurulu ve Bakanlığa iletilmiş ve ''YÖK Personel Daire Başkanlığının 82444403-299-E.60040 sayılı canlı model konulu yazısında, 657 sayılı Kanunun 4. Maddesinin C fıkrası uyarınca sözleşmeli geçici personel olarak istihdam edilebilmesi hususunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının görüşlerinin Bakanlar Kurulu Kararı alınmak üzere Başbakanlığa iletildiği, alınan yazı doğrultusunda ilgili ''teklifin sonuçlandırılamadığı ve işlemden kaldırıldığı bilgisi'' ilgili kişilere bildirilmiştir. 

Marmara Üniversitesi'nde üç eğitim yarıyılı boyunca öğrenciler bu imkanlardan geri kalmıştır ve sizlerin desteğini beklemektedir. Arzu ettiğimiz sadece eskisi gibi donanımlı sanatçıların yetiştirilmesi konusunda bütün sanatseverlerin ve bireyleri olduğumuz devletin de maddi manevi teşviklerini alabilmektir. 

Sevgiye ve sanata öncülük edebilecek reşit bireyler olarak imzanızı bekliyoruz. 

İMZALARINIZ BİZİM İMKANLARIMIZ OLABİLİR!

Canlı modellerimizin geri gelmesini; bütün
alanlara hizmet veren geleceğin sanatçılarının da insan bedenini canlı olarak incelemesi, insan bedeninin hareket halindeyken, üç boyutlu bir şekilde anatomi ve hareketin kırılganlığının kavranması gerektiğini, eğitimimizin önce cansız (iskelet, kaslı model ve antik heykeller ile) ardından canlı model ile devam etmek zorunda olduğunu, yaklaşık 30 yıldır sağlanan bu eğitime maddi desteğin yeniden verilmesi için anlayışlarını, ilgilenmelerini beklediğimizi kamuya bildirir, gereğinin yapılmasını arz ederiz.

Sevgi ve saygılarımla, hoşçakalın... 
 

Doğrulanmış başarı

Bu kampanya 948 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanyayı paylaş