Denizli Avdan'da Kömür Madenine Hayır!

Mücadele alanı:Madencilik Kampanyaları

Denizli Avdan'da Kömür Madenine Hayır!

21.019 kişi imzaladı. Hedefimiz 25.000.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Cumhurbaşkanlığı ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Avdan Platformu

‘Bizim madenimiz cevizimiz, şeftalimiz, zeytinimiz! Kömür çıkarılması için topraklarımızı bırakmak istemiyoruz!’

Denizli Avdan’da tarım arazilerimiz ve zeytinliklerimizi yok eden, yaşam alanlarımızı ve kaynaklarımızı elimizden alan kömür madeni projesini istemiyoruz! Avdan Platformu olarak bir arada olduğumuz tüm sivil toplum kuruluşları ve Avdanlılar ile birlikte hukuki mücadelemize ve topraklarımızı korumak için başladığımız haklı direnişimize devam ediyoruz! 

Denizli'nin Tavas İlçesi’nde geçtiğimiz yıllarda yapılmak istenen termik santral Avdanlıların mücadelesi ile durdurulmuştu. Daha sonra kömür madeni projesi gündeme geldi ve buna karşı da mücadeleye başlandı. Fakat Ocak 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Avdan başta olmak üzere ilçenin farklı noktalarını da kapsayan yaklaşık 527,26 futbol sahası kadar alan (3 milyon 764 bin metrekare) acele kamulaştırıldı.  Bu husus ile ilgili Danıştay'da dava açıldı ve hukuki süreç devam etmekte.

Hukuki sürecin devam etmesine rağmen, kömür madeni için şirket arazilere kepçe ile girdi ve Avdan köyünün tarım arazilerini ve zeytinliklerini yok ederek hızla ilerlemeye devam ediyor. Oysa hep söylüyoruz; ‘Bizim madenimiz cevizimiz, şeftalimiz, zeytinimiz! Kömür çıkarılması için topraklarımızı bırakmak istemiyoruz!’

Avdan’da Tarım, Zeytinler, Tarihi Değerler ve Biyoçeşitlilik Kömüre Feda Ediliyor

Birçok sosyal-kültürel tarih varlığını barındıran Avdan’ın geçim kaynakları tarım ve hayvancılık üzerine. Eski dönemlerden beri keçi, koyun ve sığır yetiştiriciliği, buğday, arpa, nohut, yulaf, mercimek, mürdümek, darı, kavun, karpuz, susam, yer elması, üzüm, elma, armut, ayva, son 20 yıldır zeytin, ceviz, badem ve daha birçok ürünün yetiştiği ender toprak yapısına sahip. Bu ürünlerin birçoğu susuz olarak yetişiyor.. Ayrıca köy sınırlarında geniş orman alanları var. Farklı türlerde yabani mantar türleri, yabani aromatik bitki türleri, endemik bitki türleri, endemik hayvan türleri ile biyoçeşitlilik açısından da Avdan çok önemli konumda yer alıyor.

Kömür Projesi 8 Köyü Yok Edecek!

Acele kamulaştırma kararı yurt savunması vb. durumlarda kullanılması gerekirken bugün kendi topraklarını işlemek, tarım yapmak ve doğup büyüdükleri topraklarında yaşamaya devam etmek isteyen halka karşı kullanılıyor. Üstelik bu kömür madeni projesinin ruhsat alanı kamulaştırılan alandan çok daha fazlası ve 8 köyü yok edecek büyüklükte. İlk kamulaştırma Avdan köyünden başladı, proje durdurulmazsa Avdan’dan sonra diğer köyler de önce tarım topraklarından sonra da köylerinden olmak zorunda kalacaklar. 

Avdan’ı Denizli'yi ve aslında Türkiye’yi ilgilendiren bu mücadelede duyarlı tüm vatandaşlarımızın desteklerini bekliyoruz... Denizli’nin tarım arazisi olan verimli ovaları, köyleri kömür madenine feda edilemez. Hep birlikte bunu durdurabiliriz. Sonunda kazanan Avdan ve Denizli,  sonundan kazanan Türkiye olacaktır. 

21.019 kişi imzaladı. Hedefimiz 25.000.