Düzce Üniversitesi Karbon Nötr Üniversite Olsun!

Düzce Üniversitesi Karbon Nötr Üniversite Olsun!

4.288 kişi imzaladı. Hedefimiz 5.000.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Düzce Üniversitesi Yönetimi (Üniversite)

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Ceren YURTLU

İklim krizi gerçek ve kapımızda! Bilim, iklim krizi ile mücadele konusunda hiç zamanımız kalmadığını, 2050'ye kadar karbon nötr bir yaşam biçimine geçmemiz gerektiğini ve bunun için hemen harekete geçmemizi ve karbon emisyonlarını azaltmamızı, net sıfır emisyon düzeyine erişmemizi söylüyor. Bu süreci hızlandırmalıyız. Aksi durumda, bugün üniversite/lise öğrencisi olan gençler olarak, yakın gelecekte, daha 30’lu, 40’lı yaşlarımızdayken, iklim krizinin yıkıcı sonuçlarıyla yüzleşiyor olacağız. 

Üniversitemiz, bilimin ışığında eğitim veren öncü kurumlar olarak, net sıfır emisyon düzeyine ulaşma ve karbon nötr olma hedefiyle, bir Karbonsuzlaşma Eylem Planı yapsın ve bu planı uygulayarak hem ülkemizin 2050 yılında karbon sıfırlama tarihini öne çekilmesine yardımcı olsun hem de dünyadaki üniversitelere örnek olsun!

Üniversitemiz, GreenMetric Endeksi'nde yer alması sürdürülebilirlik alanında iyi bir yerde olduğunu gösteriyor lakin geldiğimiz şu durumda yetersiz daha radikal kararlar alınmalı.

Üniversite yönetimine çağrımızdır: Bilimin ışığında eğitim veren bir kurumlar olarak, bilimin gerektirdiklerini acilen yerine getirin. Net Sıfır olma hedefiyle, Karbonsuzlaşma Eylem Planı hazırlayın ve uygulayın! 

Bu plan şunları içermeli:

 • Emisyonda en büyük pay binalarda; üniversite binalarının elektriğini güneş panellerinden sağlayın, ısınmak için yenilenemez kaynaklar yerine elektrikle çalışan ısı pompaları kullanın, ısı yalıtımı yapın ve binalarda maksimum enerji verimliliğini hedefleyin.
 • Kampüs içinde bulunan elektrikli çalışan aygıtların tümü sensörlü olsun.
 • Kampüs içinde bisikletler koyun ve bisiklet yolları oluşturun; öğrencilerin, akademisyenlerin/öğretmenlerin ve idari personelin bisikletleri kullanmasını sağlayın.
 • Kampüs içindeki ulaşım için elektrikli araçlar kullanılmasına özendirin ve şahsi araç kullanımının azaltılması için çalışmalar yapın.
 • Kampüs içinde karbon yutak alanı işlevi taşıyan yeşil alanları koruyun ve artırın.
 • Yemekhane ve kafeteryalarda atık azaltım planı yapın: Pipet, plastik çatal- bıçak- tabak ve plastik poşet kullanımını yasaklayın ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sıfır Atık projesi kapsamında Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ne kaydolun.
 • Kampüste belirli alanlara su sebilleri yerleştirin ve öğrencileri su matarası kullanmaya teşvik edin. Bu, öğrencilerin suya ücretsiz erişimini sağlayacak ve öğrencilere ekonomik olarak da destek olacaktır.
 • Kampüste bostan oluşturun, yemekhane ve kafeteryalarda bu bostandan elde edilen sebzeleri kullanın ve gıda atıklarını kompost yapın.
 • Yağmur sularını biriktirip oluşturulan bostanı sulamak, peyzaj çalışmalarında veya başka gereken durumlar için kullanın.
 • Suların verimli kullanılabilmesi için damla sulama sistemine geçin ve sensörlü musluk kullanın.
 • Sürdürülebilir peyzaj çalışmaları yapın ve yeşil çatı sistemi kurun.
 • Öğrencilerin “İklim Krizi ile Mücadele” konusunda doğru bilimsel bilgilere ulaşabilmesi ve bu krizin farkında olabilmesi için, bu konuyu seçmeli ders olarak belirleyin ve müfredata ekleyin.
 • Tüm bu süreçleri, karar alma ve eylem mekanizmalarına öğrencilerin de katılımını sağlayarak ilerletin.

İklim krizi sandığımızdan daha yakın ama hala vakit var hep beraber süreyi uzatabilir hatta tersine çevirebiliriz. Küçük adımlar büyük sonuçlar doğurur tam şuan olduğu gibi eğer bizim gibi düşünüyorsan lütfen kampanyamızı imzala ve paylaş.

Karbon nötr ve yaşanabilir bir gelecek için, bu eylem planını oluşturmanızı ve hayata geçirmenizi talep ediyoruz.

Hadi 2050'ye gelmeden karbonu sıfırlamak için birlikte hareket edelim!

4.288 kişi imzaladı. Hedefimiz 5.000.