Dünyanın Son Buharlı Gemisi S/S Turan Emeksiz’i Kurtaralım

Doğrulanmış başarı

Dünyanın Son Buharlı Gemisi S/S Turan Emeksiz’i Kurtaralım

Bu kampanya 4.187 destekçi ile değişim yarattı!
İBB ve tarafına aliihsan sarıkaya bu kampanyayı başlattı

DÜNYANIN SON BUHARLI GEMİSİ S/S TURAN EMEKSİZ’İ KURTARALIM!

1961 yılında Denizcilik İşletmeleri Şehir Hatları tarafından Glasgow/İskoçya'da özel sipariş üzerine inşa edilen dünyanın SON BUHARLI GEMİSİ S/S Turan Emeksiz, diğer kardeşleri gibi ölmesin!!

1961 yılından 2005 yılına kadar İstanbul’un iki yakası arasında mekik dokuyan bu vapur 2007 yılında özel bir işletmeye satılarak Mudanya’da Otel & Restaurant gemiye dönüştürüldü.

2020 başlarındaki pandemi, bu son buharlı gemiyi de etkiledi ve işletmecisi S/S Turan Emeksiz’in iskelesini rıhtımdan çekti. Yaklaşık son 1 yıldır gemi kaderine terk edildi. İşletmeciler ile yapılan görüşmelerde geminin içinin boşaltılarak söküleceği belirtildi. Bu işlemlerin sonu Aliağa’da bulunan gemi söküm tesislerine gideceği aşikardır.

S/S Turan Emeksiz vapurunu Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve/veya İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla bir sanat kültür anıtı olarak devamlı uğrağı olan Kadıköy veya Karaköy rıhtımında görmek istiyoruz. İstanbul’un simgesi olan 9 kardeş vapurdan son kalan bu güzel leydinin taşıdığı anılar hatıraların hatrına ve tarihin güzel biz izi olarak bu değeri hakettiğini düşünüyoruz.

9 “Devekuşu” kardeşin adları:

S/S Kuzguncuk
S/S Kanlıca
S/S Pendik
S/S A.Kavağı
S/S Ataköy
S/S İnkılâp
S/S Harbiye
S/S Teğmen Ali İhsan Kalmaz
S/S Turan Emeksiz

Doğrulanmış başarı

Bu kampanya 4.187 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanyayı paylaş