Dört Dörtlük Öğretmen

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.


Çocuklar altı, yedi yaşına kadar günde ortalama yedi sekiz tane kavram ve kelime öğrenirler.

Bu elbette onların tükenmek bilmeyen merakları sayesinde olur. “Mozart’ın başarısı” (Mozart Effect) dediğimiz olgu her zaman ortaya çıkmıyor. Çocukların sahip olmaları gereken yetenekleri, sıcak suya dökülünce kullanıma hazır olan üçü bir arada kahve veya hazır çorba gibi edinmeleri mümkün değildir.

Yetenekleri geliştirirken bile yapısal değişikliklerin olabilmesi için bir uzman desteği ve gözetiminde çok çalışmak, çok alıştırma yapmak gerekmektedir.
Bu konuda gerek devlet okulları gerek özel okullar yeterli uzman desteğini sağlayamamaktadır.

Ön lisans ve lise mezunu olan kişiler hem devlet okullarında hem de özel okullarda çalıştırılarak öğrencilerin eğitim düzeyini yeterli kaliteye ulaştırmakta güçlük çekmektedirler.

Çocukların gelişim özelliklerini bilip, özelliklerini destekleyecek şekilde eğitim sunmalıyız. Bu eğitimi sunabilmek için eğitim ve öğretim kurumları gereken hassasiyeti göstermemektedir.

Kurumlar ön lisans ve lise mezunu kişileri çalıstırarak Türkiye'nin eğitim düzeyini aşağılara çekmektedir.

Bunun yanı sıra veliler çocuklarını iyi okullara gönderdiğini düşünerek kurumlara ciddi anlamda bir para dökmektedir. Kurumlar velileri iyi eğitimciler ile çalışıyoruz diyerek kandırmaktadır.

Sağlık alanında ön lisans mezunu olan kişiler doktor olarak devlet kurumlarında çalışamazken eğitim alanında ön lisans mezunu olan kişilerin öğretmen olarak çalıştırılması çok vahimdir. Bu sebepten ülke olarak istenilen düzeye ulaşılamamaktadır.

Kritik bir önem taşıyan okul öncesi eğitimini çocukların uzman kişilerce alınması önem arz etmektedir.

Eğitim fakültesi mezunu olan kişiler devlet okullarında ücretli öğretmen olarak bile çalışamıyor. Çünkü ön lisans mezunları hak ettiğimizi düşündüğümüz sınıflarda sözde öğretmen olarak çalışmaktadır. Okul idaresi bu kişileri sınıfı sadece iyi idare ediyor diye yüceltip verdikleri eğitimi denetlememektedirler.

Bu konular tüm eğitim fakültesi mezunu kişilerin ortak sıkıntısıdır. Öğretmen alımlarında gösterilen hassasiyet ön lisans mezunu çalıştıran kurumlara da gösterilmelidir.

Sayın İsmet Yılmaz 'ın bu konudaki denetimlerini de artırmasını ve gereğini yapmasını talep ediyoruz.