Doğrulanmış başarı

#SomaErmenekSonOlsun Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi'ni ACİLEN imzalayın @csgbfarukcelik

Bu kampanya 273.566 destekçi ile değişim yarattı!


13 Mayıs günü bu kez Soma'da karşımıza çıktı karanlık. 301 canımızı kaybettik ama bu son kaza olmadı. Zonguldak'ta; Karaman Ermenek de yeni kazalar oldu. Kelimenin gerçek anlamıyla ekmeğini taştan çıkaran madencilerimizin can güvenliğini sağlamak aslında mümkün. 

Türkiye 19 yıldır masada duran, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 176 numaralı "Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi"ni imzalasın ve uygulanması için TBMM'de onaylasın. ILO raporlarına göre, Türkiye maden kazalarıyla dünyada birinci sırada.

Soma'da, Zonguldak'ta, Ermenek'te yaşananların son olması, bir daha hiçbir madende böyle faciaların yaşanmaması için Türkiye'nin "Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi"ne taraf olması gerekiyor. 

Sözleşme maden işletmesi sahiplerine ve hükümetlere önemli sorumluluklar getiriyor.

1995 tarihli sözleşmeyi 26 ülke imzaladı. 4 Haziran 2014'te Fas’ta, 19 Temmuz 2014'te de Rusya’da yürürlüğe girecek olan sözleşmeyi ise Türkiye imzalamıyor.

17 Mayıs 2010’da 30 maden işçisinin öldüğü Zonguldak’taki patlamanın ardından Türkiye ILO 176’yı yeniden gündemine almış ancak imzalamamıştı.

Ama, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ve Enerji Bakanı Taner Yıldız üzülmekten çok daha fazlasını yapabilir, Türkiye'yi bu sözleşmeye taraf yapabilirler. 

Madencilerimizi o karanlıkta yapayalnız bırakmayalım, imzalayalım ve paylaşalım. Bugün harekete geçersek yarın binlerce hayat kurtarabiliriz.

 

Daha fazla bilgi için:

Sözleşmede neler var?

* Sözleşmeyle işverenler kazaları önlemek için her türlü önlemi alma, işçileri bilgilendirme ve eğitme yükümlülüğü altında.

* İşverenler riski kaynağında bertaraf etmek, güvenli çalışma sistemleri tasarlamak, kaza riskleriyle ilgili işçileri bilgilendirmek ve kaza olduğunda gerekli tıbbi yardıma ulaşmalarını sağlamak zorunda.

* İşverenler sözleşmeyle kaza sonrasındaki sağlık ve kurtarma etkinliklerinin kalitesinden de sorumlu hala getiriliyor.

* Sözleşme, hükümetlereyse teknik kılavuzların hazırlanması, denetimlerin düzenlenmesi, denetimlere ilişkin gerekli yasal düzenlemelerin sağlaması ve kazaların etkili soruşturulması gibi yükümlülükler getiriyor.

* İşçilerin ve temsilcilerininse kazaları, riskli durumları bildirmek, güvenlik ve sağlıklarına ilişkin koşullara dair bilgi edinmek, güvenlik ve sağlık önlemlerinin karar süreçlerine katılmak gibi hakları ve yükümlülükleri var.

Sözleşmeyi imzalayan ülkeler şunlar:

Arnavutluk, Ermenistan, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Botsvana, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Almanya, İrlanda, Lübnan, Lüksemburg, Norveç, Peru, Filipinler, Polonya, Portekiz, Slovakya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, Ukrayna, ABD, Zambiya, Zimbabve (EA)

NOT: Kampanyayı imzaladıktan sonra Facebook ve Twitter' arkadaşlarına paylaşarak daha çok kişinin destek olmasını sağlayabilirsin. 

 Bugün Hilal imzanı bekliyor!

Hilal Atici bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Bugün #DünyaMadencilerGünü. Bugün madencilerimizi onurlandıracağımız gündü. Yas tutacağımız değil.». Hilal ve imza atan diğer 273.565 kişiye katıl.