Bodrum’da Akdeniz Fokları için koruma alanı oluşturulmasına destek ver!

Bodrum’da Akdeniz Fokları için koruma alanı oluşturulmasına destek ver!

17.280 kişi imzaladı. Hedefimiz 25.000.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Bodrum Belediyesi ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Doğa Öncüleri

Bizler, Ted Bodrum Koleji Doğa Öncüleri, doğanın genç elçileriyiz. Gelecekte, evimiz doğa ile uyum içinde yaşayabilmeyi diliyoruz. Zeytin ağaçlarının gölgesinde misafir olan bizler, deniz kıyısında fokların da nezaketli misafirleri olarak  Akdeniz Fokları’nın yuvalarının korunmasını istiyoruz. Sayıları gün geçtikçe azalan bu güzel canlılar, sadece Yunanistan, Türkiye, Moritanya ve Madeira Adaları’nda yaşıyor ve ülkemizin de Ege ve Akdeniz kıyılarında görülüyor. Bu canlının kalan son yuvalarının korunmasını, yuvaları içine alan bölgenin, "Özel Çevre Koruma Bölgesi" ilan edilmesini istiyoruz.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN)’nin nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesinde bulunan Akdeniz fokları, kritik derecede tehlike altındadır.

Sayıları gün geçtikçe azalan Akdeniz fokları; yaşam alanlarının tahrip edilmesi, balıkçıların kasıtlı veya kasıtsız ölümlerine sebep olması, fok mağaralarına turistik dalışlar, iklim krizinin etkileri ve deniz kirliliği yüzünden gittikçe azalmaktadır ve Türkiye kıyılarında da daha az görülmeye başlanmıştır. 

Bu azalışa bir son vermek için devam etmekte olan çalışmaları yeni çalışmalarla desteklememiz ve Türkiye kıyılarının Akdeniz fokları için güvenli bir yuva olması yolunda biz de bir adım atmak istiyoruz. 

Akdeniz foklarının Bodrum kıyılarındaki yaşam alanlarının güvenliğini sağlamak, bu konu hakkında insanları bilinçlendirmek ve yaptıklarımız sonucunda bu fokların neslinin tükenme tehlikesi altında olmasının önüne geçmek adına Bodrum’da Akdeniz Fokları için bir koruma alanı oluşturulmasını istiyoruz/oluşturmak istiyoruz.

Siz de Akdeniz foklarına yardım etmek istiyorsanız bu kampanyayı imzalayarak destek olabilirsiniz.

17.280 kişi imzaladı. Hedefimiz 25.000.