Bisiklet satışında alınan vergiler kaldırılsın

Bisiklet satışında alınan vergiler kaldırılsın

2.413 kişi imzaladı. Hedefimiz 2.500.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Recep Tayyip Erdoğan ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Bayram Gümüşcan

Merhaba,

Bisiklet sadece iki teker bir ulaşım aracı değildir. Kimisi için bisiklet bir arkadaştır. Kimisi için dert ortağıdır. Kimisi için ulaşılması zor bir hayaldir.

Her sene, her dönem daha fazla eskiye döner olduk. Bundan çok seneler önce bisikleti alt gelirli insanlar ulaşım aracı olarak kullanırmış. Gel zaman git zaman insanlar para kazanmaya teknoloji gelişmeye başlayınca motorlu taşıtlara yönelmişler. Her firma kendi içinde yarışmış daha iyi araçlar daha modern araçlar üretmeye başlamışlar. Ama o iki teker sevdalısı insanlar hep pedal çevirmeye devam etmişler. Maalesef ülkemizin bisiklet kullanım oranı çok az. Son zamanlar da akaryakıt ve motorlu taşıtlara gelen zamlar vergiler ile beraber yavaş yavaş eskiye döner olduk. Bisikletli kullanım bisikletli hayat sarmaya başladı herkesi.

Dünya ülkeleri bisiklet kullanım konusunda çok ciddi yatırımlar yapmakta. Gerek bisiklet yolu gerekse bisiklet kullanımını teşvik etmek amacı ile çalışmalar yapmaktalar. Bizim ülkemiz içinde son dönemlerde siyasi kimliğe sahip kişiler ve belediyeler bu konuda çalışmalar yapmakta.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Sayın Murat AYDIN beyefendi 4 ayda 130bin TL üzerinde akaryakıt tasarrufu yaptıklarını açıklamıştı. Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar BAHÇEÇİ beyefendi gibi makam aracını bırakıp bisiklet kullanmaya başladılar.

Ancak mevcut kur farklarından ve vergiler yüzünden istediğimiz bisikletlere binemiyoruz. Neredeyse tüm bisikletler çok fazla el yakar fiyatlar üzerine çıktı. Gönül ister ki iyi bisikletlere binelim ama bu mümkün durmuyor.

Bisiklet kullanımını özendirmek ve gerek çevre adına gerek sağlık adına gerekse tasarruf adına teşvik adına bisiklet üzerinden alınan vergileri kaldıralım. Herkes bisiklet kullanma haklarına yeterince sahip olsun. Trafikte kanunda bulanan haklarımızı savunma özgürlüğü oluşsun.

  • Bisiklet üzerinden alınan KDV oranı %1 'e indirilsin veya tamamen kaldırılsın.
  • Trafikte motorlu araçların tacizlerine uğramayalım, bu konuda haklarımızın yazılı olduğu broşürler dağıtılsın.
  • Trafikte bisiklet kullanan Trafik Polisleri yer alsın. Karşılaştığımız sorunları gözlemlemek adına güzel bir çalışma olur.
  • Sahil şeritlerinde bulunan bisiklet yollarında mangal yapılmasın. Daha fazla ve entegre içinde birbirine bağlanan bisiklet yolları yapılsın.

Ne güzel yazmıştır aslında Aydan ÇELİK abimiz.

Bisiklet ,

Eşitliktir : Bazen o sizi taşır, Bazen siz onu.

Özgürlüktür : Ferman padişahın, dağlar bizimdir.

Kardeşliktir: Bir ağaç gibi tek ve hür öte yandan.

2.413 kişi imzaladı. Hedefimiz 2.500.