BILKENT ÖĞRENCİLERİ ONLİNE SINAV İSTİYOR

BILKENT ÖĞRENCİLERİ ONLİNE SINAV İSTİYOR

Başlama tarihi:
2 Aralık 2020
Muhatap:
Bilkent Üniversitesi ve 2 diğer muhatap daha
Doğrulanmış başarı
Bu kampanya 2.165 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: ezgi yöndem

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, 2 Aralık 2020 tarihli kurul toplantısı sonucunda yüz yüze sınav yapabilmek adına final sınavlarını ileri bir tarihe ertelemiştir. Bu kararla birlikte, 2020 güz dönemi sınavlarının önceden belirlenen tarihte yapılmaması sebebiyle, bahar dönemi 11 Ocak 2020 günü yeniden başlayacak ve 2020 güz döneminde alınan derslerin final sınavları 2021 bahar döneminde yapılacaktır. Bu durum öğrencilerin ders ve sınav yükünü ağırlaştırmakta, staj ve Erasmus değişim programlarına başvurularda geriye düşürmekte, ortalamalarını belirsizleştirmektedir. Ayrıca, mezun durumda olan öğrencilerin potansiyel iş ve yüksek lisans başvurularını olumsuz etkileyecektir.

Bununla birlikte, okul bünyesinde yer alan Fen Fakültesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi dersleriyle bu fakülteler haricindeki birkaç derste zorunlu, yüz yüze uygulamalar (atölye ve laboratuvar çalışmaları) devam etmektedir. 2 Aralık 2020 tarihli kararda, bu zorunlu uygulamalarda katılımın tercihe bağlı kabul edileceği fakat tercihen gelinmemesi durumunda öğrencinin notunun tamamlanmamış anlamındaki “I” notuyla gösterileceği açıklanmıştır. Bu karar, öğrencilerin notunu riske atmamak adına sağlığını riske atmak zorunda kalmasına sebebiyet vermektedir.

Pandemi süreci içerisindeyken devlet tarafından getirilen kısıtlamalara rağmen, Bilkent Üniversitesi kısıtlamalara özel izinler alarak öğrencilerinin kendilerini izole etmesine engel olmaktadır. Yüz yüze sınav sistemini uygulayabilmek adına öğrencileri belirsizliğe sürüklemekte, il dışında olan öğrencileri kampüse çağırmakta ve koronavirüsün yayılmasına ortam sağlamaktadır. Türkiye’nin ekonomi ve sağlık alanlarında yaşadığı sorunları göz ardı etmekte, salt kurumsal bir bakış açısıyla binlerce öğrencinin hem psikolojik hem de bedensel sağlığını bilinçli bir şekilde tehlikeye atmaktadır.

Bilkent Üniversitesi öğrencileri olarak kendi sağlığımızla birlikte, ailelerimizin ve toplumumuzun sağlığıyla da sorumlu olduğumuz bu dönemde Türkiye’de ve dünyada birçok başarılı üniversitesinin uygulamakta olduğu online değerlendirme sistemini istiyoruz. Sınavlarımızın, uygulamalarımızın ve diğer tüm değerlendirme araçlarımızın çevrimiçi sistemde uygulanmasını ve okulumuzun “öğrencilerin beden ve ruh sağlığını korumak” görevini yerine getirmesini istiyoruz!

Lütfen bu kampanyada bize destek olun ve paylaşmayı unutmayın!

 

Doğrulanmış başarı

Bu kampanya 2.165 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanyayı paylaş

Karar Vericiler

  • Bilkent Üniversitesi
  • Abdullah AtalarRektör
  • Bilkent Üniversitesi