Bilkent Üniversitesi Öğrencileri Online Sınav İstiyor

Bilkent Üniversitesi Öğrencileri Online Sınav İstiyor

881 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Bilkent Üniversitesi

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Elif Celik

Sonu öngörülemeyen salgın sürecinde eğitimde sürekliliğin sağlanmasına yönelik çabaların farkında olarak yine gelen talep yoğunluğu çerçevesinde hibrit eğitim sistemine geçildiğinin bilincindeyiz.

Fakat bu süreçte aldığımız eğitimin değerlendirme ayağı çerçevesinde düzenlenen sınavların, böyle bir talepte bulunmayan öğrenciler için de zorunlu tutulmak suretiyle yüz yüze düzenlenmesini doğru bulmamaktayız.

Farklı şehirlerden ve hatta ülkelerden katılım sağlanan, kişisel tercihe göre yurt veya kendi imkanları dahilindeki hanelerde ikamet eden öğrenci arkadaşlarımızın son günlerde Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı’nın açıklamalarından da anlaşılabileceği üzere yayılımı artan salgın hastalığı taşıyıp taşıyamayacağının sağlıklı bir tayin yolu bulunamadığından zorunlu tutulan katılımlar sebebiyle oluşacak sağlık sorunlarından okul sorumlu olacaktır.

Sağlık Bakanı’nın açıklamalarında İstanbul’da bulunan kişilerin mümkün olduğunca şehir dışına çıkmaması gerektiğini vurguladığını eklemek isteriz. Sınavlara şehir dışından katılım sağlayacak öğrenci arkadaşlarımızın kullanacağı ulaşım metodlarının da temasa oldukça müsait olduğu gerçeğini de inkar edemeyiz. Maske kullanımı sağlıklı bireylerde bile psikolojik olarak rahatsızlığa sebebiyet veriyor ki zorunlu olarak okulun açık ve kapalı tüm mekanlarında maske kullanacak kronik solunum yolları hastası öğrencilerin bu açıdan da eşit olamayacağı aşikar. Sınav saatlerinin erken veya geç saatlere uzayacağını düşünerek kapı ve pencerelerin açık olmasıya düşen sıcaklığın gerek sağlıksal gerekse sınavın olağan koşulları açısından olumsuzluk yaratacağı da kuvvetle muhtemel.

Bizler, Bilkent Üniversite’si öğrencileri olarak, bu dönem içerisinde yapılacak tüm sınavların çevrimiçi ortamda gerçekleşmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

881 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.