Zehirsiz İzmir İstiyoruz

Başarı

Zehirsiz İzmir İstiyoruz

Bu kampanya 33.938 destekçi ile değişim yarattı!
Başlama tarihi:
Muhatap:
Tunc soyer (Izmir buyuksehir belediye baskani) ve

Bu kampanya neden önemli?

Belediyelerin öncülüğünde #ZehirsizKentler mümkün.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni, kentlerde insan ve çevre sağlığına zarar veren, biyoçeşitliliği tehdit eden pestisitlerin ve zararlılarla mücadelede kullanılan kimyasal aktif madde içeren biyosidal ürünlerin kullanımını azaltmaya, zararlı mücadelesinde zehirsiz uygulamalara geçerek sağlıklı bir gelecek için sorumluluk almaya çağırıyoruz.

Oturduğumuz sitenin bahçesinde dinlenirken, parkta çocuğumuz ile oynarken, evimizin musluğundan akan suyu kullanırken yavaş yavaş zehirleniyoruz. Çünkü tarımda yaygın olarak kullanıldığı için soframıza gelen zehirler; parklardan okullara, yol kenarlarından kaldırımlara, mezarlıklardan çöp alanlarına, site bahçelerinden kampüslere kadar, yaşam alanlarımızda da kullanılarak sağlığımızı ve doğal varlıkları tehdit ediyor.

Şimdi, #Zehirsizİzmir için harekete geçme zamanı!

Zehirsiz Sofralar Platformu ve bu dilekçeyi imzalayan yurttaşlar olarak, üreme sistemimiz başta olmak üzere tüm hormonal sistemimize zarar veren, pek çok kanser türüne sebep olan, kromozom bozukluklarına ve çocuklarda gelişim bozukluklarına yol açan; arılara ve diğer canlılara verdiği zararla biyoçeşitlilik kaybını tetikleyen, ekosistemi tahrip eden; havamızı, suyumuzu ve toprağımızı zehirleyen pestisitler ve zararlılarla mücadelede kullanılan kimyasal aktif madde içeren biyosidal ürünlerin yerine, zehirsiz alternatiflerinin kullanılmasını ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'den “Zehirsiz Kentlere Doğru” kararlı bir adım atacağına dair söz vermesini talep ediyoruz. 

Zehirsiz İzmir için ne yapabilirsiniz?

Yurttaş olarak, kampanyayı imzalamanın ve paylaşarak yaygınlaştırmanın yanı sıra, belediyenizin halkla ilişkiler, şikayet vb. hatlarına; belediye başkanlığına ve/veya sağlık işleri, çevre koruma ve kontrol, veterinerlik, park ve bahçeler gibi haşere, ot ve sinek ile mücadele eden ilgili birim, müdürlük veya daire başkanlıklarına talebinizi ileterek ülke çapında başlattığımız kampanyanın bir parçası olabilirsiniz.

  • Dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz. Belediyelerin yukarıda belirtilen ilgili birimlerine e-posta yolu ile gönderim yaparken zehirsizkentler@bugday.org adresini de mailinize dahil ederek bizi bilgilendirebilir ve konunun takipçisi olabilirsiniz.
  • Kampanya taleplerimizi belediyenin kent konseyi gündemine taşıyabilir, bizimle zehirsizkentler@bugday.org adresi üzerinden iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz.

Belediye olarak, zararlılarla mücadelede kullanılan zehirleri kademeli olarak azaltarak, ekolojik ve doğa dostu alternatiflere geçeceğinize, bu kapsamda katılımcı bir stratejik eylem planı hazırlayacağınıza ve bu konuya gelecek dönem seçim vaatleri arasında yer vereceğinize dair söz verebilir, zehirsiz kentlerin öncü belediyeleri arasında yer alabilirsiniz.

  • “Zehirsiz Kentlere Doğru İyi Niyet Belgesi” metnine buradan ulaşabilirsiniz. Kurumunuzun zehirsiz kent olma yolundaki hedefleri doğrultusunda belgeyi imzalayarak zehirsizkentler@bugday.org adresinden bize iletebilirsiniz.
  • Zararlı mücadelesinde kullandığınız ekolojik ve doğa dostu alternatifleri kapsayan faaliyetlerinizi, başarılı uygulama örneklerinizi ve varsa eylem planınızı bize zehrisizkentler@bugday.org adresinden ulaştırmanız durumunda, bu örneklere proje dokümanlarında ve iletişim çalışmalarında yer verebilir ve böylece diğer belediyeleri de teşvik etmemize destek olabilirsiniz. 
     

BAĞLANTILAR

Zehirsiz Sofralar Platformu ve diğer destekçi kurumların listesi

Zehirsiz Kentlere Doğru Projesi web sitesi: www.zehirsizkentler.org

BİLGİ NOTLARI

- Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Diyaloğu VI programı kapsamında desteklenen, Avrupa Pestisit Eylem Ağı (PAN Europe) ortaklığında, Biyosidal İş ve Çevre Sağlığı Derneği (BİYOSİDER) danışmanlığında ve Zehirsiz Sofralar Platformu işbirliği ile yürütülen “Zehirsiz Kentlere Doğru” projesini, 1 Nisan 2021 - 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında uygulamaktadır.

- Pestisit ve zararlılarla mücadelede kullanılan kimyasal aktif madde içeren biyosidal ürün kullanımı insan ve çevre üzerindeki etkileri nedeniyle Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yerel yönetimleri de ilgilendirmektedir; ancak “Zehirsiz Kentlere Doğru” projesi kapsamında Zehirsiz Sofralar Platformu tarafından başlatılan bu kampanya, kentlerde kullanılan pestisitlere ve zararlılarla mücadelede kullanılan kimyasal aktif madde içeren biyosidal ürünlere odaklandığından ve kentlerdeki zararlı mücadelesinde yetkili olması nedeniyle muhatap olarak öncelikle belediyeler alınmıştır.

Başarı

Bu kampanya 33.938 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanyayı paylaş