Belediyeler restoranlarda artan yemekleri toplayıp sokak hayvanlarına ulaştırsın.

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 5.000.


Her gün, her öğün restoran, kafe, otel, fastfood zincirleri vb işletmelerde artan yemekler, yemekleri ayıran ya da onları hayvanlara ulaştıran eleman ve araç olmadığı için malesef çöpe gidiyor. Hayvanseverler, dağda zorlu şartlarda hayatta kalmaya çalışan sokak hayvanlarını kendi imkanlarıyla besliyor ya da bağışlarla mama alınarak hayvanlar gönüllülerce yaşatılmaya çalışılıyor. 

Oysa ki yalnızca insanlar değildir kentli... Sokaktaki kediler, köpekler, kuşlar da bir kentin yaşayanlarıdır. Bu nedenle Belediyeler, insanlara olduğu kadar onlara da gerekli sağlık, barınma, beslenme vb hizmetleri vermekle yükümlüdür.

Bu nedenle, Büyükşehir Belediyeleri başta olmak üzere, İlçe Belediyeleri, kendi sınırları içerisindeki işletmelerden (otel, restoran, kafe vb) artan yemekleri yalnızca araç tahsis edip günde birkaç kez toplayarak dağlarda, barınaklarda vs yaşayan canlara iletebilir, kent içinde belli besleme noktaları oluşturup oralara ulaştırabilir.

Örneğin, Turkish Do&Co her gün kilolarca yiyeceği çöpe attığı bilinen büyük firmalardan biri... Ya da oteller, alışveriş merkezlerindeki fastfood zincirleri... 

İşletmelere düşen; masalara artan yiyeceklerin sokaktaki canlarla paylaşılacağını, yemeklerin içine peçete, kürdan vb çöp atılmaması gerektiğini belirten yazılar koymak ve müşterilerden artan yiyecekleri bir yerde toplamak, Belediyelere düşen ise; günde 2 kez işletmelerden artan yemekleri toplayıp besleme noktalarına ulaştırmak...

Küçük bir özveriyle sokaktaki tüm canları besleyebiliriz.

Yaşamak onların da hakkı...