Amasra Faciası'nın Sorumluları Bulunsun

Amasra Faciası'nın Sorumluları Bulunsun

Başlama tarihi:
15 Ekim 2022
İmzalar: 16.955Sonraki Hedef: 25.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Seçkin Barbaros

Bartın'ın Amasra ilçesinde 14 Ekim 2022 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu'ne ait maden ocağındaki patlamada en az 40 maden işçisi yaşamını yitirdi. Onlarca işçi yaralandı.

Sayıştay tarafından TTK 2019 Yılı Denetim Raporu'nda, Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı madende patlamanın yaşandığı derinlikte ani gaz degajı ve grizu patlama riskinin arttığı konusunda uyarı yapıldığı ortaya çıktı.

Meslek örgütleri ve işçi sendikaları tarafından da madenlerdeki çalışma koşulları ve patlama riskine karşı birçok kez uyarılarda bulunmuş olmasına rağmen hiçbir önlem alınmadı.

Patlama sonrası ise karar vericiler tarafından ya geçmiş olsun mesajları paylaşıldı ya da maden ocağının önüne gidilerek görüntü verildi.

Dünyadaki en büyük maden facialarının yaşanmaya başladığı ülkemizdeki maden facialarının önlenebilir olduğu,  kaza değil işçi cinayetleri olduğu sonrasında ortaya çıkan raporlarla ya da dava süreçlerinde kanıtlandı. 

Dün Soma'da, Ermenek'te bugün de Amasra'da yaşadığımız acıları bir daha yaşamak istemiyoruz.

Bu sebeple;

1- Yaşanan facianın sorumluları bulunsun.

2- Soruşturma süreci adil ve şeffaf yürütülsün.

3- Patlamanın yaşandığı yerde inceleme yapmak üzere meslek örgütleri, işçi temsilcileri ve bağımsız uzmanların yer aldığı bilirkişi heyeti oluşturulsun. 

4- Maden ocaklarında işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri artırılsın.

5- Kaçak ocaklar kapatılsın!

 

Hemen destekle
İmzalar: 16.955Sonraki Hedef: 25.000
Hemen destekle

Karar Vericiler