Balıkçı Teknelerinde Kara Avcılığı Silahları Yasaklansın! #SilahsızBalıkçılık

Balıkçı Teknelerinde Kara Avcılığı Silahları Yasaklansın! #SilahsızBalıkçılık

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 15.000.
15.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.
T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ve tarafına Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TUDAV) bu kampanyayı başlattı

Av tüfeğiyle veya ateşli silahla vurularak öldürüldüler ve failleri halen yakalanmadı.

  • 18 Mart 2022 tarihinde Ören Türkevleri, Muğla'da Akdeniz foku
  • 4 Haziran 2017 tarihinde İstanbul Boğazı'nda afalina türü yunus
  • 26 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul Boğazı’nda afalina türü yunus
  • 26 Aralık 2014 tarihinde Gökçeada’da tırtak türü yunus
  • 30 Nisan 2013 tarihinde Antalya’da Akdeniz foku

Bunlar sadece bildiklerimiz… Kim bilir daha kaç adet koruma altındaki ve nesli tehlikedeki deniz memelisi vahşice katledildi ve katlediliyor.

- 1380 sayılı Su ürünleri Avcılığı Kanunu ve Su Ürünleri Tebliği gereğince, tüm yunus ve balinaların (cetacea) avlanması ve öldürülmesi yasaktır. Tüm cetacea türleri, 4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ'nin (Tebliğ No: 2016/35) 16. maddesinde "Avlanması Yasak Türler" arasındadır.

- 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ise, nesli tükenen hayvanların da korunmasını hedeflemekte, koruma prosedürlerine aykırı davrananların ise para cezasına çarptırılmasını öngörmektedir.

- Deniz memelileri, aynı zamanda Türkiye'nin de imza atarak taraf olduğu Avrupa'nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi (Bern Sözleşmesi) ve Akdeniz'in Deniz Ortamı ve Kıyı Bölgesinin Korunması Sözleşmesi (Barselona Sözleşmesi) gibi birçok uluslararası anlaşmanın da kesin koruması altındadır.

Türkiye'nin farklı bölgelerinden aldığımız ihbarlara göre, bazı balıkçılar gerek kıyıdan, gerekse tekneden hedef gözeterek yunusları korkutmaya ve/veya vurmaya çalışmaktadır. Her ne gerekçeyle olursa olsun, birçok nedenden dolayı (*) yaşam savaşı veren deniz memelilerinin kasti öldürülmeleri kabul edilemez.

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan tüm balıkçı teknelerinde her türlü yivli/yivsiz, ruhsatlı/ruhsatsız av tüfeği, havalı tüfek/tabanca ve mühimmatının bulundurulmasını yasaklamasını ve amatör/ticari amaçlı su ürünleri avcılığı tebliğlerine ivedi olarak bu maddeyi eklemesini talep ediyoruz.

Daha fazla yunus ve fok ölmeden balıkçı tekneleri silahsızlandırılsın!
Hemen şimdi!

(*) Yunus ve balina avcılığının yasaklandığı 1983 yılına kadar yapılan ticari yunus avcılığının, yunus popülasyonlarını aşırı derece tahrip ettiği ve Karadeniz’de yaşayan yunus türlerinin popülasyonlarındaki azalmanın en önemli nedeni olduğu biliniyor. Sadece 1970-1983 yılları arasında Türkiye’de 25 bin 678 ton yunus avlanmıştır. 20. yüzyılda ise tüm Karadeniz’de 4-5 milyon yunusun avlandığı tahmin ediliyor. Kasti öldürmeler dışında deniz memelisi popülasyonları, tesadüfi ağa yakalanma (bycatch), aşırı balıkçılığın neden olduğu besin azalması, deniz kirliliği ve salgın hastalık sonucu kitlesel ölümler nedeniyle tehdit altındadır.

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 15.000.
15.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.