Petition Closed
Petitioning Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Mehdi Eker'in dikkatine

Lüfer avının yasası var, kuralı var! Uygulayalım!

Sayın Bakanım,

Bildiğiniz üzere 2010'un Nisan ayından bu yana İstanbul Lüfer'e Hasret Kalmasın diyor ve lüfer balığının yokolma noktasına geldiğini anlatıyoruz. Aşırı avcılığın bu yokoluşta önemli rol oynadığının bugün herkes farkında. Gayretimiz sizinle söz birliğine döndü ve Ağustos 2011'de lüfer balığının 20 cm altında avlanmasını yasakladınız. Biz "en az 24 cm olmalıydı" dedik, siz "bu bir başlangıçtır, takibinde olacağız" dediniz. Minnettarız. Ancak konunun bizler de takibindeyiz ve gün geçmiyor ki İstanbul'un herhangibir köşesinde, bir pazarında, bir çarşısında, hatta zincir marketlerinde 20 cm altı lüferlerle karşılaşmayalım!

Biz, sokaktaki vatandaş olarak, bu kıyımın karşısındayız.

Her gördüğümüzde Alo Gıda Hattı'nı arıyoruz, ihbar ediyoruz!

Ancak aşikardır, denetimler yetersiz, cezalar faydasız! Balıkçı eşkiya kanunu uyguluyor, tabir yerindeyse hepimize kafa tutuyor "kim koyacakmış bana kural" diyor!

Sayın Bakanım, İstanbul'da 12 cm lüfer bebelerinin kilosu 6 lira! Tanesi 50 kuruşa gelmiyor, geleceğimizin!

Söylemek bize düşmez, şüphesiz bilirsiniz: kural koymak değil, o kuralı uygulamaktır önemli olan!

Yokolmanın eşiğindeki lüferi korumak için getirdiğiniz 20 cm avlanma alt boyu kuralını alkışlamıştık! Bu kuralın uygulamasına için Alo Gıda Hattı'nı her gün arıyor, desteğimizi de hiç eksiltmiyoruz!

Haydi Bakanım!

Kuralsa kural! Uygulayalım!

Genç lüferlere bir fırsat tanıyalım!

This petition was delivered to:
  • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
    Bakan Mehdi Eker'in dikkatine


    Slow Food, Fikir Sahibi Damaklar started this petition with a single signature, and now has 519 supporters. Start a petition today to change something you care about.
    This petition can’t win without you

    Add your name to help “Bakan Mehdi Eker'in dikkatine: Lüfer avının yasası var, kuralı var! Uygulayalım!” win today. Every signature matters.