Büyükdere İskelesi Açılsın!

Doğrulanmış başarı

Büyükdere İskelesi Açılsın!

Bu kampanya 7.661 destekçi ile değişim yarattı!
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafına Sarıyer Kent Dayanışması bu kampanyayı başlattı

Büyükdere İskelesi Açılsın!

Vapur Semtimize Yanaşsın, İskele Hayata Karışsın.

Boğaz’ın incisi Sarıyer’de, yıllardır kapalı olan Büyükdere İskelesi’nin açılmasına yönelik daha önce gerçekleştirdiğimiz girişimlerimiz maalesef cevapsız kaldı; Büyükdere, Kocataş ve Çayırbaşı muhtarlarımızın da aynı talepleri “yolcu azlığı” öne sürülerek karşılanmadı.  

Büyükdere İskelesi’nin açılmasına karşı iddia edilen “az yolcu sayısı”, “gelir getirmiyor” gibi açıklamaları kabul etmiyoruz. Deniz yolunu teşvik etmeye yönelik ulaşım politikalarının geliştirilmesi elzem olmakla birlikte hatırlatmak isteriz ki bir belediyenin asli görevi ne kadar kâr edeceği değil, kentlileri ön planda tutacak şekilde kent politikaları geliştirmesidir. Büyükdere İskelesi’nin kapalı olması ise Büyükdereliler’le birlikte, Kocataş ve Çayırbaşı sakinlerini de mağdur etmektedir. Bu üç mahallede yaşayan yaklaşık 20 bin yurttaş, deniz yoluna ulaşmak için bir veya iki vasıta değiştirerek Sarıyer İskelesi’ne gitmek zorunda bırakılmaktadır. Bölge sakinlerinin ulaşım hakkı gasp edilmektedir.

Yerel yöneticilerin özellikle Boğaziçi semtlerine ve komşu semtlere dayattığı kara trafiğine alternatif olarak, Boğaziçi’nin simgesi hâline gelmiş olan vapurlarımız, ulaşım hakkımız dâhilinde değerlendirilmelidir. İskelemize yeniden kavuşmak istememizin yanında seferlerin sadece sabah ve akşam saatlerinde olmasının  yeterli olmadığını da ekliyoruz. Seferler, Boğaziçi semtlerinde yaşayan mahalle sakinleri ve tüm İstanbullular’a sorularak arttırılmalı, vapur kullanımının teşvik edilmesi için tanıtım organizasyonlarının önceden planlaması yapılmalıdır. Gün ortası ve özellikle de hafta sonları ve tatil günlerinde de yapılacak seferlerle Boğaziçi iskeleleri ile İstanbul’un diğer deniz kıyısındaki semtler arası ulaşımda, vapurların etkin bir şekilde kullanılmasını talep ediyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve özellikle her seçim döneminde “kentin ulaşım sorununu çözeceğiz” diyen, ancak yönetime geldiklerinde İstanbul’a daha fazla asfalta ve karayoluna boğan belediye başkan adaylarına sesleniyoruz: Büyükdere İskelesi’ni ve kapalı olan diğer iskeleleri açın, deniz ulaşımına yönelik politikalar geliştirin. İstanbul vapurlarıyla nefes alsın!

Doğrulanmış başarı

Bu kampanya 7.661 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanyayı paylaş