Ayvalık Koyları Halkındır. Tabiat Parkı İhalesi İptal Edilsin!

Doğrulanmış başarı

Ayvalık Koyları Halkındır. Tabiat Parkı İhalesi İptal Edilsin!

Bu kampanya 20.032 destekçi ile değişim yarattı!
Başlama tarihi:
Muhatap:
T.C Tarım ve Orman Bakanlığı ve

Bu kampanya neden önemli?

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içerisinde halk plajı olarak kullanılan Pınarboğazı (Ortunç yanı) ve Dalyan (Adakamping yanı) kıyıları ve koyların günübirlik tesis olarak işletilmek üzere ihaleye verileceğini öğrenmiş bulunmaktayız.

11 Şubat Salı günü yapılacak ihale, baskılarımız sonucu 25 Şubat'a ertelendi. Ancak biz erteleme değil, iptal istiyoruz. 

Yörede halka açık kalan, ücret ödemeden istifade edilen zaten kısıtlı alanı kapsayan bu küçük koylar da ihaleyle halkın elinden alınıp birilerine verilirse, denize ayağımızı sokacak yer kalmayacaktır.

Anayasa'nın 43. maddesi ile başlayıp, Kıyı kanunu ve bağlı yönetmeliklerle devam eden mevzuat bütünü, öncelikle kıyı alanlarının kamuya ait olduğunu, bu alanlarda mülkiyet oluşturulamayacağını ve herkesin serbestçe kullanımına açık olması gerektiğini düzenler.

Kıyılarımız ve ayrılmaz parçası olan doğamız, hepimizin ortak varlığıdır. Yıllardır gerçek sahibi olduğumuz, koruduğumuz, çocukluktan beri yararlandığımız kıyılarımız yine halkın olmalıdır. Deniz temizliği ve doğal zenginliğiyle Ayvalık Halkı’nın nefes alabildiği, denize rahatça girebildiği nadir alanlar tel örgülerle çevrilmeden, giriş ücreti alınmadan halkın kullanımına bırakılmalıdır.

Biz aşağıda imzası bulunan yurttaşlar olarak bu yanlış uygulamadan bir an önce dönülmesini, 11.02.2020 tarihinde yapılacak ihalenin iptal edilmesini talep ediyoruz.

Saygılarımızla.

Doğrulanmış başarı

Bu kampanya 20.032 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanyayı paylaş