Ayvalık için Geç Kalmayalım. Kanalizasyon Arıtma Yapılmadan Denize Boşaltılıyor.

Ayvalık için Geç Kalmayalım. Kanalizasyon Arıtma Yapılmadan Denize Boşaltılıyor.

Başlama tarihi:
3 Haziran 2021
Muhatap:
Ayvalık Belediyesi ve
İmzalar: 31.251Sonraki Hedef: 35.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Sinan Döler

Ayvalıkta "içkoy" olarak bilinen ve taze su girişinin çok az olduğu denize kanalizasyonun herhangi bir arıtma yapılmadan boşaltılması ve buna devam edilmesi çok büyük sorunlara yol açıyor ve açacak. 

Bunun en güncel örneği Marmara Denizinin güncel halidir. Marmara için "Müsilajın sebebi sıcaklık artışı, kirlilik ve iklim değişikliği sebebiyle su hareketliliğinin azalması. Burada önemli olan şu; kirliliğe sebebiyet veren sanayi tesisi, atıksu arıtma tesisi sayı ve kalitesinin artırılması. Acil eylem planı hazırlıyoruz." diyor yetkililer.  

Ayvalık için iş işten geçmeden ve "acil eylem planına" gerek kalmadan, şimdiden mevcut artıma çalıştırılsa, ilave gerekenler yapılsa, ve son olarak iç koydan sarımsaklı plajına doğru da bir kanal açılarak artan su hareketi ile  içkoy bir zamanlar nüfusun ve teknelerin az olduğu günlerdeki anılarda kalan nefis haline dönebilse. 

Yukarıdaki hayalimi ve iyi temennilerimi paylaşıyorsanız sizin de bu yazıyı imzalamanızı öneririm.

SON OLARAK: Marmara Denizi'nde etkili olan ve balıkçıları zor durumda bırakan müsilaj olarak da isimlendirilen deniz salyaları Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde de görüldü.

(İHA - 07 Mayıs 2021 Cuma, 11:04Güncelleme: 07 Mayıs 2021 Cuma, 12:00) 

Hemen destekle
İmzalar: 31.251Sonraki Hedef: 35.000
Hemen destekle