Aslı Erdoğan ile dayanışma!

Aslı Erdoğan ile dayanışma!

0 a signé. Prochain objectif : 5 000 !
Quand elle atteindra 5 000 signatures, cette pétition aura plus de chance d'être reprise par les médias et journaux locaux !

Mamie EYAN a lancé cette pétition adressée à Autorités judiciaires de la Turquie

[Français, English, Italiano, Deutsch, Türkçe, Castellano]

Bizler, hayatlarını, ifade özgürlüğünü ve demokratik hakları savunmak için, Aslı Erdoğan ve Türkiye’de suçlanan tüm gazeteci ve İnsan Hakları savunucuları ile birlikteyiz.

Özgür Gündem gazetesinde yayınlanan dört makalesi için 16 Ağustos'ta gözaltına alınan yazar Aslı Erdoğan'ın serbest bırakılması için 2016 yılında, yazarlar, aydınlar, insan hakları savunucuları, dernekler ve editörler beş kıtada harekete geçtiler. Bu protestoların sayesinde, ülkesinin önemli demokrasi figürü, Aslı Erdoğan 29 aralık 2016 tarihinde serbest bırakıldı.

Fakat sürgündeyken, aleyhindeki dava devam etti ve aniden hızlandırıldı.
Aslı Erdoğan ilk olarak "devletin birliğinin yok edilmesine teşebbüs", "terör örgütüne üyelik" ve "terör propagandası" ile suçlandı. Bunlar ömür boyu hapis cezası gerektiren suçlamalar.

Bir ay önce Savcı ilk iki suçlamayı düşürdü ve "terör propagandası" suçunu koruyarak 9 yıla kadar hapis cezası istedi. Gazetenin editörleri ve İnsan Hakları Derneği başkanı Eren Keskin için ise 15 yıla kadar hapis cezası istenildi. Acele bir şekilde bir sonraki duruşmanın 14 Şubat 2020'de yapılacağı açıklandı.

Hatırlatmak gerekirse, 2016'da Aslı Erdoğan'ı suçlayan dört makale, o zamandan beri yasaklanmış, ancak o dönemde hakkında soruşturulma açılmamış yasal bir gazete olan Özgür Gündem'de yayınlanmıştı. Aynı makaleler birçok dilde en az on iki yayınevi tarafından ve farklı platformlarda yayınlanmış, ve halka açık genel okumalarda okunmuştur. Hepimiz "terörist propaganda"nın suç ortağı mıyız?

Bizleri dayanışmaya çağırırken Aslı Erdoğan ; "Türkiye İnsan Haklarına, Edebiyata ve en kötüsü, VİCDANA karşı tam bir savaş başlattı" yazıyordu.

Biz, aşağıda imzası bulunanlar, ifade özgürlüğünü ve demokratik hakları doğrudan ve kabul edilemez bir şekilde ihlal eden her türlü baskıyı kınamaya çağırıyoruz.

Aslı Erdoğan ve onunla birlikte suçlananlar için ve bununla beraber, bugün tehdit altında olan tüm cesur kadınlar, ve özgürlüklerini kaybetme bedeline rağmen kendini ifade eden herkes için dayanışmaya davet ediyoruz.

[Bu çağrı, Alliance des Femmes pour la Démocratie (Demokrasi için Kadın ittifakı), Editions des femmes-Antoinette Fouque (Kadın yayınları-Anoinette Fouque) ve Kedistan Editörlerinin inisiyatifi ile başlatılmıştır.] 

 

0 a signé. Prochain objectif : 5 000 !
Quand elle atteindra 5 000 signatures, cette pétition aura plus de chance d'être reprise par les médias et journaux locaux !