Amasya ili Taşova İlçesi Tekke Köyünde ''Taş ocağına Hayır''

Amasya ili Taşova İlçesi Tekke Köyünde ''Taş ocağına Hayır''

Başlama tarihi:
14 Haziran 2022
Muhatap:
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve
İmzalar: 2.553Sonraki Hedef: 5.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Yeşilırmak Havzası içinde kalan Amasya İli, Taşova İlçesi, Tekke Köyü’nde yapılması planlanan taş ocağı, binlerce ağacı katledecek, içme sularımızı kirletecek, tarım topraklarımıza zarar verecek ve sağlımızı tehlikeye atacaktır.

Amasya ili Taşova İlçesi Tekke Köyünde taş ocağı işletmesi için ÇED Gerekli Değildir kararı alan şirkete karşın T.C Samsun 1. İdare Mahkemesi Esas No; 2021/198'lu dava ile ÇED Gerekli Değildir kararına iptal davası açılmış olup  sahada bilirkişiler 13.06.2022 tarihinde ilk incelemelerini yaptılar.

Bizler, bu imza kampanyası ile Samsun 1. İdare Mahkemesi'ne sizlerin vereceği imza desteği ile bu kampanya sonucunu mahkemeye sunmayı amaçlamaktayız.

Amasya İli Taşova İlçesi Tekke Köyü Yeşilırmak Havzası içinde kalmaktadır. yapılması planlanılan taş ocağına karşın Taşovalılar olarak direniyoruz. Ağaçlarımızı, ormanlarımızı, suyumuzu, toprağımızı korumak için buradayız. Taş ocağının yapılmaması için tüm anayasal haklarımızı sonuna kadar kullanarak direneceğiz.

Taş ocağı için binlerce ağaç kesilecek, köyümüzün içme suyu, tarlalarımızı suladığımız su kanallarımız, bölgede bulunan 18 adet köyün;

  • ağılındaki küçük baş hayvanları patlatılan dinamitler sonucu düşük yapma olasılığının artacağı, 
  • ağılların dinamit patlaması sonucu çevreye yayılacak olan taşlar yüzünden yıkılacağı,
  • meyve bahçelerimiz, bitkisel üretimimiz, bölgeye 350 metre mesafedeki turistik mesire alanımız, bölgeye yakın mesafede olan bal ormanımız zarar göreceği,
  • hakim rüzgar nedeni ile Tekke, Elmakırı ve Altınlı köylerinde yaşayan kimi insanların akciğer yetmezliği başta olmak kaydıyla çeşitli hastalıklara yakalanacağı aşikardır. 

Sizler lütfen imzalayıp paylaşarak sesimizi çoğaltın. Büyük bir çoğunluk doğayı, yaşam alanlarını korumak amacı ile burda direniyor. 

Diyoruz ki: ''Hiç bir hastalık bu taş ocağından daha tehlikeli ve ölümcül değildir.''

Açılacak ocak, mevcut doğayı bozacak, kalıcı hastalıklara neden olacak. Başta bamya üretimimiz, küçük baş hayvan yetiştiriciliğimiz, meralarımız, içme ve sulama suyumuz, havamız toprağımız, ekolojik yaşam olumsuz etkilenecek.

Taş ocağı projesinin iptalini talep ediyoruz.

Sizde çocuklarınıza taş değil, temiz bir doğa, temiz bir hava bırakmak istiyorsanız Kampanyamıza destek verin.

Hemen destekle
İmzalar: 2.553Sonraki Hedef: 5.000
Hemen destekle