Alaçatı sörf plajlarında meyhane ve gece kulüplerine ruhsat verilmesin. (english below)

Alaçatı sörf plajlarında meyhane ve gece kulüplerine ruhsat verilmesin. (english below)

8.611 kişi imzaladı. Hedefimiz 10.000.
10.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.
Çeşme Belediyesi (Çeşme Belediye Başkanı) ve tarafına Windsurf Grubu bu kampanyayı başlattı

(english below)

Alaçatı sörf koyu dünyada sayılı windsurf sporu için mükemmel doğal şartlara sahip bir bölgedir.  Türkiye’de tektir ve dünyada da çok az yerde windsurf sporu için gerekli olan bu şartlar mevcuttur. Alaçatı sörf koyu, dağlar arasında rüzgarın sıkışması, “venturi effect” ile rüzgar gücünün Çeşme yarımadasında en yüksek olduğu, korunaklı koyu ve  sığ alanları ile hem windsurf yapılması hem de eğitim verilmesi için mükemmel bir bölgedir. Bu sebeple senelerdir Türkiye ve dünya sörfçüşerinin akın ettiği ve eğitim için geldiği bir yer olmuş, PWA, dünya windsurf şampiyonası defalarca burada yapılmıştır.

Son dönemlerde Alaçatı sörf plajlarında meyhane ve gece kulübü işletmelerine izin ve ruhsat verilmesi ile bu bölge bu işletmelerle dolmuştur. Bu tür işletmeler Çeşme yarımadasının herhangi bir yerinde de başarıyla işletilebilecekken windsurf ve “ecotourism” için tek yer olan Alaçatı sörf plajlarında bu işletmelerin olması doğru değildir.  

Meyhaneler ve gece kulüpleri sörf sporu için giriş çıkışı alanı olan plajları parsellemiş, devamlı taşıdıkları şezlong ve masalarla ve hatta sabit duran loca, kayık vs gibi kumsala konan sabit dekorasyon öğeleri, akşam deniz içinde ve kumlarda ateş yakmak için kullanılan mangallarla sörfçülere engel yaratmış, görüntü ve gürültü kirliliğine sebep olmuştur.  Ayrıca plajlarda gece kullanımı için konulan masalarda cam bardaklar kullanlımakta, kırılan cam kırıkları kumlara karışmaktadır.  Meyhane ve gece kulüpleri sporcu ve çocuklarımıza olumsuz örnek olmaktadır.

Talebimiz meyhane ve gece kulüplerinin ruhsatlarının iptal edilerek sörf okullarının bulunduğu, sporcu ve gençlerin eğitim aldığı, “ecotourism” cenneti Alaçatı sörf koyundan çıkartılıp bu işe uygun Çeşme yarımadasında başka bir yere taşınmasıdır.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

We need your support to save the Alacati Windsurf Beach in Cesme, Izmir, Turkey.

Alacati Windsurfing Beach is World renowned windsurfing center with its amazing natural conditions.  Only few places in the World have such perfect winds, a protected bay and shallow areas suited for training.  This is why for many years windsurfers around the World rushed to Alacati Windsurf Beach for windsurfing and for training.  One leg of the PWA Wold Windsurf Championships used to be held in Alacati.

Lately night clubs and taverns received permits to operate on the Alacati Windsurfing beach and in result windsurfing suffered greatly.  These establishments blocked  the way for surfers with long chairs and dining tables, broken raki glasses end up in the sand, buildings and permanent decorative objects and rusty bonfire containers started filling up the beach.  In addition these establishments created a massive noise and visual pollution and they set a bad example for the sports people, the youth and our children.

We ask the Cesme Municipality to cancel night club and tavern permits on the Alacati Windsurfing Beach and move these establishments to a suitable location on the vast Cesme peninsula.  

Please support this cause by signing and sharing to all concerned.

8.611 kişi imzaladı. Hedefimiz 10.000.
10.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.