Adalarda Mangal Satışı ve Ateş Yakmak Durdurulsun

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 10.000.


İstanbul’daki adalar büyük bir şehrin içindeki en nadide ve korunması vatan borcu olan alanlardır. Adalardaki ormanlar 80 ila 100 arasında oluşmuş ve yeniden ağaçlandırılsa bile bu alanların habitat olarak orman haline gelmesi bir nesil sürmektedir.

Adalara doğa için, orman için günübirlik gelen kişiler, adalardaki marketlerden basit ızgara ve mangalları kolaylıkla yaş sınırı ve bunu kullanma ehliyeti göz önünde bulundurmadan alıp ateş yakmaktadırlar.

Ateş silah kadar yok edici bir silahtır. Bu ateşi yakma, söndürme, orman arazisinde ateş ile zarar verilen alanın temizlenmesi konusunda duyarsız, bilgisiz ve hazırlıksız olan kişilerin tavuk kanadı keyfi adına hektarlarca asırlık orman her sene kül olmaktadır.

Adalarda bu tip mangalların satışı ve ateş yakmak tümüyle yasaklanmalıdır. Adada her türlü yiyecek mekanı ve imkanı bulunmaktadır. Hazır sandviç türü yiyecek yapan yerler mevcuttur. Güzel bir manzara zaten yeterince doyurucudur. Mutlaka ateş yakarak et yenmesi zorunlu bir ihtiyaç değildir.

Milli servetimize medeni ülkeler gibi sahip çıkmalı, milli park ve ormanlar ve ağaçlık alanlarda ateş yakmayı yasaklamalıyız.

Orman arazilerini, yangına karşı hem vatandaş hem de yerel ve ulusal yönetim olarak hassasiyetle korumalı ve sorun çıkaracak etkinliklere kısıtlama getirilmesi için çalışmalıyız.