7 Farklı Kanser Türünden Koruyan HPV Aşısı Ücretsiz Olmalı

7 Farklı Kanser Türünden Koruyan HPV Aşısı Ücretsiz Olmalı

0 have signed. Let’s get to 50,000!
At 50,000 signatures, this petition becomes one of the top signed on Change.org!
Eda Kovancı started this petition to T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Derya Yanık and

Her yıl dünyada 250 bin kadın rahim ağzı kanserinden hayatını kaybediyor. Bu ölümler koruyucu HPV aşısı uygulanmasıyla büyük oranda önlenebilecekken, 3 doz aşının fiyatı yaklaşık 3000 TL (Ağustos 2022) olduğu için çok sayıda kadın aşıya erişemiyor. Rahim ağzı kanseriyle birlikte kadınlarda ve erkeklerde görülen 7 farklı kanser türünü önleyen HPV aşısı ulusal okul çağı aşı programına dahil edilmeli ve ücretsiz olmalı.

Human Papilloma Virüs yani HPV yaygın görülen, belirti göstermeyen, oldukça bulaşıcı DNA virüsleridir ve cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyonlardan biridir.

Yüksek riskli HPV tipleri kadınlarda servikal kanser, vulva, vajina, orofarinks, anüs kanserleri ve ilgili prekanseröz (kanser öncü hücreleri ) lezyonlar; erkeklerde ise anüs ve penis kanserleri ile ilişkilidir.

Her yıl 250 bin kadın rahim ağzı kanserinden hayatını kaybediyor. Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar bu virüsten korunma şansı yoktu. Oysa yapılan araştırmalar sonunda geliştirilen aşılarla HPV enfeksiyonunun, dolayısıyla rahim ağzı kanserinin büyük oranda önlenebildiği saptandı.

HPV aşısının hem kız hem de erkek çocuklara yapılması öneriliyor. Dünya çapındaki tüm uzmanlar 11-12 yaşındaki çocukların aşılanmasının önemi konusunda fikir birliğine ulaşmış durumda.

Avustralya, Kanada, Portekiz, Norveç, Finlandiya, Danimarka gibi gelişmiş ülkelerde ücretsiz olarak okul aşılaması yapılıyor. HPV aşısı, çocuklara dokuz yaşından itibaren yapılabiliyor. Eğer çocuk okul aşılamasını kaçırdıysa; erkeklerde 21, kızlarda ise 25 yaşına kadar telafi aşılaması yapılabiliyor

9 yaşından itibaren kız ve erkeklere HPV aşısı yapılabilir. 9-14 (14 yaş dahil ) yaş arası 2 doz HPV aşısı tavsiye edilir. 14-26 (26 yaş dahil ) yaş arası ise 3 doz HPV aşısı önerilmektedir.

Ancak bu denli hayati bir aşının Türkiye'de satış fiyatı zamlarla değişmekle beraber 990 TL civarında. 

2 ya da 3 doz olunması gerektiğinde bireyler için maliyet 3000 TL'ye yaklaştığı için aşı olmaktan geri durulabiliyor. Ancak farmakoekonomi açısından bile düşünüldüğünde kansere yakalanmış bir kisinin devlete olan ilaç ve bakım maliyetleri yanında bu miktar çok çok küçük kalmakta.

Tüm bu nedenlerle HPV AŞISI geri ödeme kapsamına alınmalı ve genç kız ve erkek çocuklarda rutin aşı programlarına dahil edilmelidir!

0 have signed. Let’s get to 50,000!
At 50,000 signatures, this petition becomes one of the top signed on Change.org!