Ballıkayalar Milli Parkı'ndan Otoyol Geçmesin

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 35.000.

35.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.

"Kuzey Marmara Otoyolu Bağlantı Yolları Projesi" kapsamında Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Ballıkayalar Tabiat Parkı'ndan otoyol geçirilmesini Kocaeli Belediye Meclisi onaylandı. Proje için 17 bin ağaç kesilecek

Her yıl yüzlerce klübün trekking rotasında yer alan, dağcıların tırmanış için kullandıkları Ballıkayalar, İstanbul'a yaklaşık 2 saat uzaklıkta. Bu doğal alanın tahribatı yalnızca diğer canlıları değil insanları da etkileyecek. Tabiat Parkı'nda yapılması planan bu proje gerçekleşirse binlerce canlının yaşam alanını ve yaşam hakkı elinden alınacak. 

CHP'li meclis üyesi Ünal Özmural söz konusu yol genişletme çalışmalarının bölgeye büyük zarar vereceğini ifade etti. Ünla Özmural, "Yolu birkaç kilometre kuzeye kaydırsak sorun kalmayacak. Bu doğa harikası alana sahip çıkmalıyız" dedi. 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ise "Bölgedeki eski bir yol var. Eski İstanbul yolunu özellikle Gebze'nin köyleri aktif olarak kullanıyor. Trafik yoğun. O yolun genişlemesi gerekiyor. Ancak şu anda yatırım planında değil. Biz sadece imar değişikliğini onaylayacağız" ifadelerini kullandı.

İmara açılan alan için otoyol dışında başka proje medyaya yansımamış olsa da, yakın zamanda etrafına doldurulacak beton yığınlarını düşünmemek elde değil. 

Şehre nefes olan bu doğal güzelliği koruyalım.  

Projenin doğal yaşama olan etkisinin göz önünde bulunarak tekrar incelenmesini ve  alanda imar değişikliği yapılmamasını talep ediyoruz.