Confirmed victory

Suriye'yi hayal kırıklığına uğratmayın

This petition made change with 74,437 supporters!


English Français  | Español | Deutsch | Nederlands | Pусский عربي 

“Benim adım Liqaa.’ Evimi, ailemi ve tüm yaşamımı geride bırakıp Suriye’den ayrılmak zorunda kaldım. Eşimle birlikte Zaatari mülteci kampında yaşıyorum ve kısa bir süre önce ilk çocuğumuzu dünyaya getirdim. Buradaki çocuklar barış için ağlıyor ama ben kendi çocuğumun da barış için ağlamasını istemiyorum. Fazlasıyla gözyaşı ve kan döktük. Artık bu acılara bir son verilmeli. Bu benim hayalim.”

Suriye için çok acil bir siyasi çözüme ihtiyaç var

Suriye’de son dönemde yaşanan gerginlikler Suriye halkının çok acı çekmesine neden oluyor ve bu nedenle de giderek artan gerginliğin çözüme kavuşması için acil şekilde siyasi bir çözüm bulunması gerekiyor

Bu konuyu yoğun şekilde tartışan ve askeri bir müdahalede bulunak için hazırlanan hükümetler Suriye’deki durumun çok daha kötü olmasına neden olabilir. Şu ana kadar 100.000’den fazla kişi yaşamını kaybetti ve yaklaşık iki milyon kişi de komşu ülkelere kaçmak zorunda kaldı. Bu sorunun daha da kötüleşmesi siviller için yaşamı tehdit eden çok daha ciddi riskler ortaya çıkmasına neden olabileceği gibi bölgedeki istikrara da çok zarar verebilir. Bu yüzden Başkan Obama, Başkan Putin ve diğer dünya liderlerini diplomasi ve diyalog yoluyla siyasi bir çözüm bulmaya davet ediyoruz.

Dünya liderleri artık savaşı durdurmak için cesur olmalı ve de Başkan Obama ve Başkan Putin’i hemen barış görüşmeleri yapmaya teşvik etmelidir.

Geçmişte olanlar

Siyasetçiler aylar önce Suriye krizi için siyasi bir çözüm bulunmasını sağlayacakları konusunda söz verdiler ama barış zirvesiyle ilgili verdikleri sözler herhangi bir şey yapılmadı ve verilen sözler unutuldu.

Lütfen Başkan Obama ve Başkan Putin'i aralarındaki anlaşmazlıkları bir kenara koymaları ve siyasi ağırlıklarını barış görüşmelerini bir gerçeğe ve başarıya dönüştürmeleri için teşvik edin.  Barış görüşmelerini düzenleyen kişiler olarak Obama ve Putin çatışmanın tüm taraflarıyla birlikte çalışarak barış süreci için acil olarak bir zaman çizelgesi belirlemelidir.

Bu çatışma sonucunda  hali hazırda 100.000 kişi yaşamını kaybetti. Liqaa gibi şiddetten kaçan ve insani yardıma ihtiyacı olan kişi sayısı her gün artıyor. Son haftalarda artan şiddet bu soruna acilen siyasi bir çözüm bulunması gerektiğini ortaya çıkarıyor.

Kısa zamanda gerçek anlamda bir ilerleme olmadığı sürece insanların çektiği acıların sonu gelmeyecek.

1. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Devlet Başkanı Barack Obama ve Birleşmiş Milletler/Arap Birliği ortak Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi siyasi nüfuzlarını Suriye savaşının  tüm taraflarını bu krizin çözümüne yönelik görüşmeleri yapmak üzere masaya oturtmak için  kullanmalıdır.

2. Görüşmelerden başarılı bir sonuç alınabilmesi için bu kabusun sona ermesini isteyen ve aralarında kadın grupları ve mültecilerin de bulunduğu barışçıl Suriyeliçoğunluğun temsilcilerinin de bu görüşmelere katılımı sağlanmalıdır.

3. Uluslararası topluluk üyeleri  bu görüşmeleri tartışmasızca  desteklemeli ve bu üyeler sürecin başarısını baltalayabilecek  eylem veya beyanlardan kaçınmalıdır.

Bu aradaö dünya liderleri krizden etkilenen tüm insanların acil olarak ihtiyaç duydukları  insani yardıma erişmelerini sağlamak için ellerinden gelen herşeyi yapmalıdır.

Lütfen bu dilekçeyi  hemen imzalayın. Bu dilekçeyi Devlet Başkanı Putin Ve Devlet Başkanı Obama'ya ulaştıracağız ve aynı zamanda bu dilekçenin birer kopyasını da BM/Arap Birliği'nin Suriye Temsilcisine ve G8 liderlerine göndereceğiz ve kendilerinden barış görüşmelerinin başarıyla sonuçlandırılması için çatışmanın tüm taraflarıyla işbirliği yapmalarını rica edeceğiz.Today: Oxfam is counting on you

Oxfam needs your help with “Suriye'yi hayal kırıklığına uğratmayın”. Join Oxfam and 74,436 supporters today.