Salda'ya Dokunma!

Salda'ya Dokunma!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 25.000.
25.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.
Peyzaj Mimarları Odası ve tarafına Aybüke Yurk bu kampanyayı başlattı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak anılan ve kartpostallık görüntüye sahip olan Salda Gölü’ndeki koruma alanını artıracaklarını kaydederek, “Biz burayı Cumhurbaşkanlığımızın dün açıkladığı manifesto çerçevesinde çevreyi korumak adına, şehirlerimizi korumak adına özel çevre koruma bölgesi ilan edeceğiz. Bu ilan çerçevesinde, bulunduğumuz yaklaşık 300 bin metrekarelik alanda Salda Millet Bahçesi yapacağız. Bu da bir ilk olacak” dedi.

Bölgeye otopark, festival alanı, tuvalet, mescit, kafeterya, gibi yapıların inşa edileceğini dile getiren Kurum, şöyle devam etti: “Millet Bahçesi Projesi çerçevesinde buraya gelen turistlerimiz, yapacağımız otoparkta araçlarını park edecek. Geliş gidiş yollarını daha iyi şartlar altında yapmak suretiyle bu bölgeye gelen vatandaşımızın bungalov evlerde, kafeteryalarda dinlenmesi, yürüyüş yollarında, gezinti alanlarında gezmesini sağlayacak birçok düzenlemeyi de bu proje kapsamında yapmış olacağız.”

Çevre Mühendisleri Odası 2. Başkanı Zeyneti Bayrı Ünal, “Salda Gölü özellikli ve doğal olarak korunması geren bir alan. Şimdiki haliyle son derece temiz kalmış bir göl. Doğal peyzajı eşsiz bir alana insan eliyle Millet Bahçesi adı altında dokunulması hiç anlamlı değil. Kent merkezine olan mesafesini dikkate aldığımızda kent parkı olabilecek bir alan değil. Doğal tabiat alanıdır. Bu haliyle kalması ve korunması son derece önemli. Kent nüfusunun ulaşımı açısından uzun mesafede olan bir alan, buraya değil park yapmak, olduğu gibi doğa harikası ve korunması gereken bir alan” diye konuştu. Eğer sizde Salda gölünün doğal güzelliğinin tahrip edilmesine karşıysanız bir imza ile bu projeyi durdurabilirsiniz. Benim imzam ile ne olacak demeyin, bir insan çok şeyi değiştirebilir.

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 25.000.
25.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.