Kampanya Kapatıldı

Yok oluyor, UYAN! Üveyik Avına Dur De!

Bu kampanya 2.149 destekçiye ulaştı


Halk arasında bilinen ismiyle üveyiğin geçmişten günümüze yüreklerdeki yeri bakidir. Yaşadığı her ülkede şarkılarda konu edilmiş, ayrıca av hayvanı olarak tüketilmiştir.

Maalesef bu tür için de artık alarm çanları çalmaya başladı. 2015 yılında dünya çapında tehlike altındaki türler arasında yerini aldı.

Kısacası, bu narin hayvan şu anda tükenme riskiyle karşı karşıya. Sayıları son 40 yılda ~%80 azaldı! Sayılarındaki bu hızlı düşüş çok büyük yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduklarına işaret etmekte. Diğer bir deyişle dünyadaki varlığı hassas durumda!

Günümüzde Afrika fili ve aslan kadar risk altında. Kambur balinanın durumu bile bu ufacık kuşunkinden daha iyi.

Gelecek nesillerin bu türü görüp görememesi şu anda bize ve yapacaklarımıza bağlı.

Mevcut durumda, her nerede olursa olsun vurulan her birey türün tükenmeye bir adım daha yaklaşması anlamına gelir! Nerede ve nasıl olursa olsun öldürülmesi bu türün yok olmasını destekleyecektir.

Bu nedenle, Kuzey Kıbrıs’ta üveyik avının yasaklanması için bu imza kampanyasına destek vermeniz bu türün geleceği için çok önemlidir.

Kültürümüze yer eden üveyiğin neye benzediğini sadece fotoğraflardan hatırlamak istemiyorsan, gelecek nesillerin de üveyiği tanıması için onlara bir şans ver, ÜVEYİK AVINA DUR DE!

 

NOT: Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi "IUCN Kırmızı Listesi" adı altında tarama yapabilirsiniz. Üveyik kuşunun tehdit durumu hakkında detaylı bilgi için ise türün sayfasına tıklayabilirsiniz.

--------------------------------

Turtle dove has been part of human culture where ever it is found.

However, its population has declined by around 80% over the last 40 years and it was declared to be threatened globally in 2015. This elegant species is facing extinction risk. Its future depends on what our actions will be today. 

Consequently, your support to this campaign is important for the species future. Help us to remove Turtle Dove from the list of legally targeted hunting birds in Northern Cyprus.

"Stop Turtle Dove Hunt!"Bugün KUŞKOR imzanı bekliyor!

KUŞKOR Kuzey Kıbrıs Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «KKTC İçişleri Bakanlığı : Yok oluyor, UYAN! Üveyik Avına Dur De!». KUŞKOR ve imza atan diğer 2.148 kişiye katıl.