Petition updateTrygghet for dyr

Konkrete tiltak

Cristina MariaNorway
26 Apr 2020

Hei alle sammen.

Hjertelig takk for alle signeringer!

Jeg har nå skrevet opp konkrete tiltak som vil forbedre muligheten for at dette en gang kan gå igjennom hos myndighetene. Dette er tiltak som i dag er totalt fraværende, og som er essensielle for dyrenes trygghet og velferd. Punktene er lagt inn i hovedinnlegget, men jeg legger de ved her også. Om du har innspill til flere punkter blir jeg kjempeglad om du deler de med meg!

Kontakt meg gjerne her eller på epost frksolems@gmail.com 

Konkrete tiltak

  • Alle katter skal ha obligatorisk ID-chip 
  • Alle katter skal kastreres/steriliseres med noen unntak.
  • Et kontrollorgan for dyrehold. For eksempel en samtale man må gjennom med mattilsynet før man klareres for dyrehold. Her går man gjennom hvorfor man vil ha dyret, hva man kan tilby av trygghet og omsorg og om tidligere erfaring med dyr. Her bør man gå gjennom legejournaler der man automatisk vil bli svartelistet ved voldshistorikk, aggresjonsproblemer, alvorlig rusmisbruk eller andre faktorer som kan påvirke tryggheten og helsen til dyret/dyrene. Ved større mentale påkjenninger bør det tas individuelle beslutninger. For eksempel en person med maniske episoder som kan skade dyrets trygghet.
  • Finn.no bør ikke ha lov til å gi bort dyr, kun selge. Ingen dyr bør gis bort gratis, dette på grunn av at mangel på pris og forpliktelse tiltrekker seg useriøse mennesker, for eksempel dyremishandlere eller reptileiere som ulovlig mater slangene sine med levende dyr.
Copy link
WhatsApp
Facebook
Nextdoor
Email
X