500 Yıllık Türk Kahvemiz Dünya Markası Olsun

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.

1.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.

Dünyada 500 markanın içinde bir Türk markası var mıdır sorusunu cevaplıyoruz: Evet vardır; Türk kahvesi 500 yıllık bir Türk markasıdır. Dünyanın ilk kahve pişirme yöntemi olan Türk kahvesi bugün yaklaşık $100 milyar dolar değerindeki dev kahve sektörünün gelişmesine ön ayak olmuştur.

Ancak, bu çok değerli kültürel değerimize yeterince sahip çıkılmadığı için günümüzde sadece dünya pazarının %10una sahiptir. Bugün, İtalya kahve yetiştirmediği halde kahve denince akla gelen ilk ülkedir, halbuki Viyana’daki ilk kahvehane İstanbul’da 1554 yılında kurulan dünyanın ilk kahvehanesinden 90 yıl sonra açılmıştır. Ayrıca, günde 400 milyon kahve tüketilen Amerika’daki kahve zincirlerinin menüsünde de Türk kahvesi yer almamaktadır. Çünkü, Türk kahvesinin tarihteki önemini ve günümüzde çok popüler olan kahvehane kültürünün İstanbul’dan yayıldığını dünyaya anlatmakta çok geciktik.

Tarih kitaplarında ve tanıtım broşürlerinde hep şöyle yazar: “Kahveyi Avrupa ile Türkler tanıştırdı”. Ancak hikaye orada bitirilir. Nokta koyulur. Halbuki asıl hikaye ondan sonra başlıyor. Artık, o noktayı bir virgüle çevirmenin zamanı geldi, çünkü Türkiye’nin dünya ekonomisinden daha fazla pay alan güçlü bir ülke olması için dünyaya olan katkılarını vurgulaması günümüzde büyük önem taşımaktadır. 

Eğer bugün Türkiye kahve ile özdeşleştirilebilirse bunun toplumumuza büyük ekonomik, kültürel ve sosyal getirileri olacaktır. Türkiye’nin ülke markasına ve Türk kahve kültürüne yurtdışında değer kazandırılması toplumun tüm üyelerinin katılımı ile mümkündür. Türkiye tanıtımlarında mesajımız Türkiye markasını güçlendirmek için kahvenin Türkiye çağrışımı yapmasını sağlamak olmalıdır. Bu nedenle, baştacımız Türk kahvesi kültürünü dayanışma ile dünyanın her köşesine taşımak için herkesi Türk kahvesi tanıtım seferberliğine davet ediyoruz.

Dünya kahve kültürünün oluşmasında ve toplumsal ilişkilerin şekillenmesinde çok etkili olmuş bu önemli kültürel mirasımıza sahip çıkmak için, Türk toplumu ve yurtdışında yaşayan Türkler olarak devlet kurumlarından, basın kuruluşlarından, sivil toplum kurumlarından, üniversitelerden ve özel sektörden 500 yıllık Türk markası Türk kahvesinin önemini ve insanlık tarihine olan katkılarını kutlamasını istiyoruz.

Türk kahvesi kültürü hakkında bilinmesi gereken temel özellikler şunlardır:

·       Türk kahvesi, 16. yüzyılda Türkler tarafından geliştirilen, dünyanın en eski kahve pişirme yöntemidir. 

·       1600’lerden beri, Türk kahvesi Türk misafirperverliği ve toplumun vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Dünyanın ilk kahvehanesi 1554 yılında İstanbul Tahtakale’de açılmış ve kahve kültürü 17. yüzyılda Avrupa’ya ve daha sonra Amerika kıtasına yayılmıştır. Bu kahvehaneler, Doğu'nun Batıyı etkileme sürecinde önemli bir rol üstlenmiştir. 

·       Türk kahvesi, nesilden nesile geçen bir kültürel bir miras olarak UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü)'nun “Somut Olmayan Kültürel Miraslar” listesinde bulunmaktadır.

·       Türk kahvesi filtrelenmediği için eşsiz bir pişirme yöntemidir ve bundan dolayı da şekersiz içilen Turk kahvesi sağlığa faydalı bir gıda sayılır. Yapılan araştırma sonuçları, bir antioksidan deposu olan Türk kahvesi tüketiminin kalbi ve vücudu koruduğunu göstermektedir. Türk kahvesi sindirimi kolaylaştırır ve birçok hastalığının hafiflemesine yardımcı olur. 

·       Türk kahvesinin hazırlanışı eski bir sanat olarak görülür. Dünyada üretilen bütün kahve öğütücülerinin ayarı Türk usulüne göre yapılmıştır. 

·      Çoğumuzun bildiği ünlü bir söz vardır: “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Eşsiz lezzetinin haricinde, dünyada Türk kahvesi gibi asırlardır hoşgörü, dostluk ve barış mesajları taşıyan başka hiçbir kahve kültürü yoktur.

Kampanyayı desteklemek için yapabileceklerin şunlardır:

- Bu kampanyaya imza atıp destek verebilirsin
- Her gün en az Türk kahvesi içebilir ve kahve sohbetleri ile dostluklarını pekiştirebilirsin
- Sosyal medyada Türk kahvesi resimleri paylaşabilirsin

Hashtagler: #DünyaMarkamızTürkKahvemiz #500YıldırDostluğunTadı

- @turkishcoffeelady hesabımızdan yapacağımız paylaşımları story olarak yayınlayabilirsin, sosyal medyada takipçilerin ile paylaşabilirsin
- Türk kahve kültürü ile ilgili daha çok bilgi edinip çevrenle paylaşabilirsin
- Yurtdışında ziyaret ettiğin tüm restoran, kafe zinciri ve otellerde Türk kahvesi talep edebilirsin

Hedefimiz: Dünyaya kültürümüzün gücünü hissettirelim. 500 yıllık eşi benzeri olmayan kahve kültürümüze sahip çıkalım. Yabancı kamuoyuna Türk kahvesi kültürü ve dünyaya kattığı değerleri ile ilgili yeni ve heyecan verici bir hikaye anlatalım. Gastro diplomasi aracılığı ile Türkiye markasının büyümesine hep beraber katkıda bulunalım.

Saygılarımızla,

Gizem Şalcıgil White @turkishcoffeelady (Ülke Markalaştırma ve Gastro Diplomasi Uzmanı, Gönüllü Sosyal Girişimci)

Cenk Girginol @cenkgirginol (Kahve Gurmesi, Ödüllü Gastronomi Yazarı)