50 Nobelist'in çağrısı: Orduya daha az, insan refahına daha fazla harcayın!

50 Nobelist'in çağrısı: Orduya daha az, insan refahına daha fazla harcayın!

Başlama tarihi:
8 Aralık 2021
Muhatap:
Joseph R. Biden (President) ve
İmzalar: 64.243Sonraki Hedef: 75.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Aralık 2021'de, elliden fazla Nobel ödüllü ve bilgili toplum başkanları, "Küresel Barış Temettüleri" için bir çağrı imzaladı. Hızlanan küresel silahlanma yarışını değerlendirerek, Birleşmiş Milletler'in tüm üye devletlerinin yıllık askeri harcamalarında %2'lik ortak bir azalma için pazarlık yapmalarını önerdiler. Ayrıca, bu azalmayla tasarruf edilen kaynakların yarısının iklim değişikliği, salgın hastalıklar ve aşırı yoksullukla mücadele için küresel bir fona ayrılmasını önerdiler.

2025-2030 döneminde, ödül sahiplerinin teklifinden elde edilen 'barış temettü' bir trilyon ABD dolarını aşacaktır - bu, dünya çapındaki yenilenebilir enerjiye yapılan toplam yatırımla karşılaştırılabilir ve kanseri araştırmak ve tedavi etmek için mevcut olan fonlardan altı kat daha fazladır, HIV/AIDS, TB ve sıtma bir arada.

İnsan refahına yönelik zorlukların arttığı bir çağda, bu yeni kaynaklar, uluslar için sıfır maliyetle milyonlarca insanın hayatını olumlu yönde etkileyebilir.

Bu dilekçenin imzacıları olarak, Nobelistlerin girişimini güçlü bir şekilde destekliyoruz ve sizden Bay Guterres, Biden, Johnson, Macron, Putin ve Xi'den böyle bir anlaşmayı mümkün olan en kısa sürede müzakere etmeye başlamanızı rica ediyoruz.
 
Albert Einstein, “bir kişi aynı anda hem önleyemez hem de savaşa hazırlanamaz” demişti. Bugün önde gelen entelektüeller, savaşı önlemek ve müreffeh bir ortak geleceğe hazırlanmak için bir yol çiziyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinin liderleri olarak, bizim adımıza bu yola girmenizi rica ediyoruz.

#GlobalPeaceDividend @antonioguterres @JoeBiden @BorisJohnson @EmmanuelMacron @KremlinRusya_E @MFA_China

Küresel Barış Temettü hakkında daha fazla bilgi için www.peace-dividend.org adresini ziyaret edin.

Hemen destekle
İmzalar: 64.243Sonraki Hedef: 75.000
Hemen destekle