Kampanya Kapatıldı

ÖYP 33a Kadrolarının Dönüştürülmemesini ve Özlük Haklarının Korunmasını İstiyoruz

Bu kampanya 6.285 destekçiye ulaştı


KURUNUN YANINDA YAŞ DEĞİL, YAŞIN YANINDA KURU YANDI. YÖK FETÖ’NÜN DEĞİRMENİNE SU TAŞIDI!

Türk Akademisinde iki tip araştırma görevliliği bulunmaktadır. İlki 2547 sayılı kanunun 33/a maddesi uyarınca atanan, ikincisi ise yine aynı kanunun 50/d maddesi uyarınca atanan araştırma görevlileridir. Her iki kadro da sözleşmeli kadrolar olmalarına rağmen temel bir farkları vardır. 33/a kadrosundaki araştırma görevlileri eğitimleri yani doktoraları bittikten sonra Arş. Gör. Dr. Olarak görevlerine devam etmekte iken 50/d maddesi kapsamındaki araştırma görevlilerinin görevleri ile ilişikleri kesilmekte yani işsiz kalmaktadırlar. Bir diğer deyişle 33/a kadrosu sınırsız süreli bir kadro iken 50/d sınırlı süreli bir kadrodur. YÖK’ün kısa süre önce kaldırdığı ÖYP (Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı) kapsamında atanan araştırma görevlileri işte bu kadrolardan 33/a kadrosu uyarınca atanmaktaydılar. 02.09.2016 tarihine kadar ülkemizde yaklaşık 6000 50/d kadrosunda araştırma görevlisi bulunmakta idi ve yıllardır bu kadronun tamamen kaldırılarak tek tip Araştırma Görevliliği kadrosu olması noktasında tarafımızdan çalışma yürütülmekteydi. Ancak 02.09.2016 tarihi itibari ile yayınlanan 674 sayılı KHK ile HİÇBİR ayrım gözetmeksizin TÜM ÖYP’li araştırma görevlileri 2547 sayılı kanunun 33/a maddesinden 50/d maddesi kapsamına geçirilmiş yani bir nevi kadroları, işleri ellerinden alınmıştır. Bu durum tüm ÖYP’li araştırma görevlilerinin FETÖ mensubu gibi algılanmasına sebep olmuştur. Birçok devlet büyüğümüzün kuru ile yaşın birbirinden ayrılacağını defalarca kez söylediği şu günlerde böyle bir değişikliğin yapılması bizlerde şok etkisi yaratmıştır. Binlerce masum genç akademisyen yine mağduriyetler, işsizlik, mobbing ve daha birçok sorunla yüz yüze kalmıştır. Elbette bu kadroları haksız işgal edenler var ise görevlerinden alınmalı ve gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır. Ancak herkesin aynı kefeye konduğu bu karar ile suçlu suçsuz ayrımı yapılmamış, herkes mağdur edilmiştir.

Ülkemiz 15 Temmuz gecesi tarihinin en kanlı darbe girişimi ile karşı karşıya kalmıştır. Yüzlerce vatandaşımız darbecilere karşı mücadele ederken hayatını kaybetmiş, onlarcası yaralanmıştır. Toplumun her kademesinden olduğu gibi akademisyenlerimiz de o gece vatan savunmasında yerlerini almışlardır. Bu şer odaklarına yönelik sokak sokak yapılan mücadele,darbe girişiminin püskürtülmesi ile devletimizin her kademesine yayılan yeni bir mücadelenin kapısını aralamıştır. Böylelikle Devletimizin içine sızmış olan söz konusu odakların sökülüp atılması bir vatandaşlık görevi olarak karşımızda durmaktadır. Tüm bu çabaların başarıya ulaşabilmesi için öncelikle adil bir ayrım yapılması ve suçlu ile suçsuzun Hz. Ömer adaletiyle ayırt edilmesi gerekmektedir. Bu konuda devletimize güvenimiz tamdır. Ancak, takiyye konusunda üstün başarıya sahip söz konusu örgüt (FETÖ) ile mücadelede toptancı politikalardan vazgeçilmesi elzemdir.

Yayımlanan KHK ile tüm ÖYP Araştırma Görevlilerinin 50/d kadrosuna geçirilmesi FETÖ ile mücadelede yarardan ziyade zarar getirecektir. ÖYP’lilerin kadro tiplerinin değiştirilmesi FETÖ ile mücadeleye ne gibi bir katkı sağlayacaktır? 33/a kadrosunda yapılamayan hangi uygulama 50/d’ kadrosunda yapılacaktır? Zira 50/d kadrosundan 33/a kadrosuna geçişlerde mobbing, hak kaybı vb sorunlarla karşılaşılması muhtemeldir. Nasıl ki 2010 KPSS ile atanan herkes soruların çalınmasından sorumlu değil ise bütün ÖYP’liler de yapılan hatalardan sorumlu değildir. Bu çok mühim hatanın siyasiler ve yetkililer tarafından acilen fark edilerek düzeltilmesini talep ediyor, bu mağduriyetler giderilene kadar ÖGESEN olarak her türlü girişimi yapacağımızı bildiriyoruz.

Sonuç itibariyle, tüm ÖYP araştırma görevlilerinin kadrosunun değiştirilmesi hem FETÖ ile mücadelede eksiklik yaratacak hem de binlerce öğretim elemanını mağdur edecektir. Bağımsız olarak sürdürdüğümüz mücadelemizde 150 bine yakın takipçimiz ve üyelerimizle beraber Devletimizin sonuna kadar destekçisiyiz.

 Bugün Vahdet imzanı bekliyor!

Vahdet Özkoçak bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «ÖYP 33a Kadroları Dönüştürülmesin ve Özlük Hakları Korunsun». Vahdet ve imza atan diğer 6.284 kişiye katıl.