Topic

otizm

8 petitions

Started 6 months ago

Petition to T.C BAŞBAKANIMIZ SAYIN BİNALİ YILDIRIM,ASPB BAKANIMIZ FATMA BETÜL KAYA

Otizm eylem planının biran önce hayata geçmesini istiyoruz.

3 Aralik 2016 tarihli 29907 sayili Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmis bulunan" Otizm spektrum Bozuklugu(oep) Ulusal Eylem planı" doğrultusunda otizmli çocuk  ailerin hayatini kolaylastirarak, otizmli evlatlarin bağimsiz yasamalarini saglayarak hayatlarini kolaylastiracak maddeleri iceren,Otizm Eylem Planin uygulanmasini 8 aydir beklemekteyiz.Otizmle ilgili çalisan aileler ve sivil toplum kuruluslari OEP icerik ile ilgili calismalarini bir rapor halinde hazirlamis olup, Biz anneler her gün "Benden Sonra" evladim ne olacak diye uyuyor ve uyaniyoruz, islak imzali 10 bin civari ve bu baslattigimiz imzalar ilede binlerce imza ile sesimizi duymanizi bekliyoruz, Bizler Çaresisiz ve Çaremiz ise siz değerli devlet buyuklerimizin hizlica alacagi kararlardir.Gun gecmesinki yeni tani alan, evladi tarafindan dovulen, sokakta, apartmanda, parkta okulda siddete maruz kalan, çaresizlikten tukenmis intihari dusunen aileler durumundayiz.  Artik seslerimizi duyun, cocuklarimizi haklarina kavusturun çocuklarımızın özel eğitim dersleri saatlerinin artırılması ve otizmli çocukların yaşam alanlarının yapılması ve otizm lilerin haklarını istiyoruz Sayin Cumhurbaskanim, Basbakanim, ASPB bakanim, MEB ,Saglik,calisma ve Maliye Bakanlarimiz biz bu kampanyayi baslatirken bile su an ailer evlerinde hayatta kalma mucadelesi ile karsi karsiyalar gereginin yapilmasini arz ederiz

Tuğba Yaşamış
1,437 supporters
Update posted 6 months ago

Petition to Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Çocuklarımızın geleceği için.

26 TEM 2017 — Son yıllarda otizmin görülme sıklığı hızla artıyor; öyle ki günümüzde her 68 çocuktan 1’ine otizm tanısı konur hale geldi. Bu, ülkemiz için 1 milyon 142 bin otizmli birey ve 5 milyona yakın aile ferdi anlamına geliyor. Artık önemli bir bölümümüzün otizmle içiçe yaşadığı gerçeğinin farkında olmamız gerekiyor. Bu noktada öncelikle devletimize çok iş düşüyor. Devletimizin, otizmli çocukların eğitim almaları, iş bulmaları ve toplumun bir parçası haline getirilmeleri için gerekli düzenlemeleri hayata geçirmesini bekleyen milyonlarca insanımız var. 3 Aralık 2016’da Başbakanlık tarafından kabul edilen OTİZM EYLEM PLANI’nda yer alan maddeleri tekrar hatırlayalım: -OSB olan bireylerin diğer bireylerle eşit haklara sahip olduğu bilincinin geliştirilmesi ve OSB konusunda duyarlılığın oluşturulması için kamu spotu ve kısa filmler hazırlanacak, bunların zorunlu yayınına ilişkin düzenlemeler yapılacaktır.-OSB olan öğrencilerin yeteneklerinin değerlendirilmesi konusunda diğer öğrencilerden farklı bir değerlendirme sistemine tabi tutulması sağlanacaktır.-Sanat ve spor alanında yetenekli OSB olan bireylerin bölümlere kabulü ve eğitim süreçlerine ilişkin kendilerine uygun değerlendirme sistemlerinin geliştirilmesine yönelik yasal düzenlemeler yapılacaktır.-OSB olan bireylerin istihdam edilmeleri için özel olarak düzenlenmiş korumalı işyerlerine ilişkin birincil mevzuat çalışması tamamlanmış olup ikincil mevzuatın tamamlanması sağlanacaktır.-Halihazırda OSB olan ve sürekli bakıma muhtaç çocuğu olan anne erken emeklilik hakkından yararlanabilmekte olup engellinin bakımını üstlenen diğer kişiler bu haktan yararlanamamaktadır. Bu kişilerin de söz konusu haktan yararlanmasını sağlamaya yönelik olarak 5510 sayılı Kanun'un 28 inci maddesinin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.) Vaat edilen çalışmalar umut verici olmakla beraber henüz somut bir adım atılmış, bir yol katedilmiş değil ne yazık ki. Bir otizmli çocuğun, Eren’in, babası olarak bu kampanyayı başlatmak benim boynumun borcudur. OTİZM EYLEM PLANI’nın bir an önce hayata geçmesi için otizmli bireyleri toplumun bir parçası olarak görmek isteyen herkesi bu kampanyayı imzalamaya davet ediyorum.

Serkan Demirci
734 supporters
Started 9 months ago

Petition to Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, milli eğitim müdürlüğü

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri örgün eğitime geçsin

Ülkemizde yaygın olarak yer alan Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon kurumlarının ödeneklerinin ülke ekonomisinde önemli bir paya sahip olduğu herkesçe malum olup; Bu kurumların yeterli derece de bu ödeneği eğitime sarf etmedikleri ortadadır. Eğitim personeli ve yardımcı hizmetliler dahil herkesin iş ahlakı ve iş kanununun gereklilikleri doğrultusunda çalıştırılmadığı aşikardır. Bahsi geçen bu kurumların devlet bünyesine çekilmesi; 1) Eğitim verilecek bireylerin gelişimleri olumlu yönde olacaktır 2) Yerinde istihdamla eğitim personelinin atama sorunu çözülecek 3) Devlet tarafından aktarılan fonun büyük bir kısmı hazinede kalacak 4) Şahsi ve keyfi uygulamalar son bulacak 5) Veli öğretmen ve öğrenci ilişkileri daha sağlam bir yapı kazanacak 6) Denetleme ve takip mekanizması daha sağlıklı yürüyecek 7) Sosyal ve psikolojik destek sağlanması daha kolay olacak 8) Eğitim ve program dahilinde görevlendirmeler ya da atamalar eş, dost ilişkilerinden ziyade daha şeffaf ve beceri, yetenek ile eğitim durumu baz alınarak yapılabilecek Bahsi geçen kurumların devletimiz bünyesinde kamu idareleri olarak yer alması durumunda Eğitime tabii tutulan özel bireyler , eğitim personelleri , devletimiz kısaca herkes kazanacak. ülkemiz kazanacak. arz ederim.

Akif Çelik
12 supporters