Kampanya Kapatıldı

YAZAR HÜSEYİN EDEMİR'E ADALET!

Bu kampanya 180 destekçiye ulaştı


Hüseyin Edemir iki romanı yayınlanmış bir yazardır ve haksız yere hüküm giymiştir. Yazar Hüseyin Edemir’in davasının önemi kamuoyunda “Balyoz” davası diye bilinen, skandallarla dolu davaya zemin oluşturması nedeniyledir. Balyoz davasında kullanılan dijital verilerle mahkumiyet verme girişiminin ilk örneği Hüseyin Edemir davasıdır.

Hüseyin Edemir, ODTÜ’de yüksek lisans öğrencisiyken, bir örgüt operasyonu gerekçesiyle tek başına tutuklanmış ve sözde dijital verilere dayanılarak 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Söz konusu verilerin delil niteliği taşımadığı, taşısa bile suçlama için yeterli olmadığı ve davanın zaman aşımına uğradığına dair savcılık mütalaasına rağmen 2010 yılında tutuklanan Edemir, 2011 hem tahliye edilmiş hem de ceza almış, bu hukuksuz ceza hızla 2012 yılında onanmıştır.

Ne var ki, zaman gerçekleri bir kez daha kusmuştur. Skandallarla dolu yargılama sürecinde görev alan 12 hâkimden 11’i, 4 savcıdan 3’ü FETÖ kapsamında tutuklu bulunmaktadır. Tutuklu olmayan tek savcı Edemir’in beratını, hâkim ise tahliyesini istemiş ve her ikisinin de görev yeri değiştirilmiştir. Kararı onayan Yargıtay üyeleri ve fezlekeyi hazırlayan polisler de bugün tutukludur.

Yazar Hüseyin Edemir davası sadece dijital verilere dayanılarak verilen ceza bakımından bir ilk ve tek örnektir. Hukuksuz bir yargılama sonucunda verilen haksız cezanın emniyet, savcılık ve mahkeme aşamasından Yargıtay kararına kadar her adımda düşmanca bir tutumla planlı ve örgütlü bir çabanın ürünü olduğu artık netlik kazanmıştır.  

Hüseyin Edemir edebiyatçı kimliği ile kamuoyunda tanınmaktadır ve yapılan haksızlık edebiyata da saldırıdır.

Bu adaletsizliğin bir an önce son bulması için Hüseyin Edemir, avukatı vasıtasıyla yeniden yargılanma talebinde bulunmuştur, yaptığı yeniden yargılanma talebinin kabul edilmesini ve yazarın adil bir şekilde yeniden yargılanmasını talep ediyoruz.

Yazar Hüseyin Edemir’e adalet.

Edebiyata özgürlük.Bugün Notabene imzanı bekliyor!

Notabene Yayınevi bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «YAZAR HÜSEYİN EDEMİR'E ADALET!». Notabene ve imza atan diğer 179 kişiye katıl.