Kampanya Kapatıldı

Yazaki taciz ve baskı, keyfi işten atmalara son ver. Dilek Gültekin'in işini geri ver!

Bu kampanya 36.651 destekçiye ulaştı


TO THE YAZAKI MANAGEMENT

 

Yazaki Gemlik Factory put huge pressure on the workers. Workers have to work under harsh conditions because of the production pressure. The speed of the pressure band is extremely high So that when there will be a supervision/control, the speed is being set to a lower level. There is a routine “worker’ send packing”  going on. The workers that are engaged, have been fired before a year has passed and without getting their rights. Regarding the unionization right, there is a strict intolerance. One of the most important problems is harassment against women. A formen were harassing women (more than one person, which means a continual attitude). Every time he did that, he was protected and those unnamed cases were covered up, hidden. However the latest case was the last straw. This time he attempted to rape a woman worker. At first step this case was going to be covered up too. But this attempted rape is reflected in the press that caused him to be fired eventually. However this news is not a precise information still. Because rumors has it that he has been given a temporary debarment /suspension just for 4 or 5 months. One of the women workers namely, Dilek Gültekin refused to stay silent and responded to the attempted rape case besides the ongoing pressure at the factory and she is been fired on 23 June unfairly.

She has been in resistance dating from 3 July,  at Gemlik Free Zone claiming her right to be back on her job again, for union rights, and for women rights which have to be immediately reviewed, corrected and reformed.  

Her resistance is adopted and embraced by all over the city Bursa and  Turkey in general.   

I protest against this unfair fire.

Gemlik Yazaki is being marked as a “women and union hater” factory already.

We want Dilek Gültekin who becomes the voice of the women in the factory back to her work and the harsh conditions of working in Yazaki improved.

 

 

***

 

YAZAKİ YÖNETİMİNİN DİKKATİNE!
Yazaki Gemlik fabrikasında işçilere yönelik büyük bir baskı var. Üretim baskısından kaynaklı işçiler soluksuz çalışmak zorunda kalıyor. Hat hızı çok yüksek. Öyle ki denetim olacağı zaman hat hızı düşürülüyor. Yazaki’de sürekli işçi kıyımı yaşanıyor. Alınan işçiler 1 yılını tamamlamadan hakları verilmeden işten atılıyor. Sendikal örgütlenmeye karşı büyük bir tahammülsüzlük var.
En önemli sorunlardan birisi de kadın işçilere yönelek taciz. Bir formen bir çok kadın işçiyi taciz etti. Fakat bunun üstü her defasında örtüldü. Hatta şikayetçi olan kadın işçiler işten atıldı. Son olarak geçtiğimiz ay bu formen bir kadın işçiye tecavüz girişiminde bulundu. İlk etapta yine üstü örtülmeye çalışılsa da bunun basına yansıması sonucunda formenin işten atıldığı söyleniyor. Fakat bu yine de kesin bir bilgi değil. Çünkü 4-5 ay uzaklaştırıldığı da ifade edilenler arasında.
Kadın işçilere yönelik baskıya tacize sessiz kalmayan, tepki gösteren Dilek Gültekin isimli işçi ise 23 Haziran günü haksız olarak işten atıldı.
3 Temmuz tarihinden beri “işe geri dönme”, “sendikal hakların tanınması”, “kadın işçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesi” talepleriyle Gemlik Serbest Bölge önünde direnişte.
Dilek Gültekin’in direnişi başta Bursa olmak üzere Türkiye’de büyük bir duyarlılıkla sahiplenildi.
Dilek Gültekin’in haksız yere işten atılmasını protesto ediyorum.
Daha şimdiden Gemlik Yazaki’nin adı kadın ve sendika düşmanı olarak anılmakta.
Kadın işçilerin sesi olan Dilek Gültekin işe alınsın, sendikal haklar tanınsın ve Yazaki’de çalışma koşulları iyileştirilsin.

 Bugün Metaliscisi imzanı bekliyor!

Metaliscisi Mib bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Yazaki taciz ve baskı, keyfi işten atmalara son ver. Dilek Gültekin'in işini geri ver!». Metaliscisi ve imza atan diğer 36.650 kişiye katıl.