havai fişeklere hayır

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 5.000.


Yaşam Hakkına Saygı Derneği, havai fişek ve benzeri patlayıcı/parlayıcı yanıcı maddelerin kullanımının #İstanbul semalarında tümüyle son bulması, satışının dahi yasaklanması için bir kampanya başlattı. Ben de bu kampanyanın Tüm Türkiye'de uygulanması için bu kampanyayı başlatıyorum ve Öncelikle YHSD olmak üzere herkesin imzalamasını desteğini talep ediyorum.
İşte gerekçeleri:
� Havai fişek ve benzeri piroteknik maddelerin (volkan, maytap, füze, çat-pat, işaret fişeği vb) patlatılması; gökyüzündeki kuşların kalp krizi geçirip ölmelerine, tüylerinin yanmasına, sağır kalmalarına, sakatlanmalarına neden oluyor.
� Patlayan her bir fişeğin havaya saçtığı kurşun, baryum, rubidyum vd zararlı elementler, insan ve hayvan sağlığına zararlı. Gökyüzüne saçılan tonlarca kimyasal toz, hayvanlar dışında bebekleri, hastaları, yaşlıları etkiliyor, astım, koah, kalp krizlerini tetikliyor.
� Havai fişekler, kuşların göç yolu rotalarını bozuyor, ışıkları kör olmalarına neden oluyor.
�� İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2012 yılı 29 ekim kutlamalarında, birkaç saat içinde 48 bin havai fişek kullanıldığı bilgisi basında yer almıştı. O günün rakamlarıyla, 2 milyon liraya mal olan bir kibir, israf ve gerçek rakamı bilinmeyen kuş katliamı gerçekleşmiştir.
Ancak Tüm Türkiye'de buna maruz kalan birçok hayvan ve insan var . Türkiye çapında sesimizi duyurmamıza yardımcı olmak için lütfen kampanyayı paylaş ve imzala . Bu doğa ve dünya hepimizin.