Terörist cenazesine katılan akademisyen istemiyoruz!

Terörist cenazesine katılan akademisyen istemiyoruz!

Başlama tarihi:
7 Kasım 2019
İmzalar: 9Sonraki Hedef: 10
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Nuriye Gülmen, Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünde araştırma görevlisi iken KHK ile görevine son verildi. Bu durumu öğrendikten sonra başta Osmangazi Üniversitesi olmak üzere, YÖK ve devletin birçok kurumunu yıpratacak söylemlerde bulundu. Üniversitede kendisine mobbing uygulandığını, ifade özgürlüğü kapsamında düşüncelerini ifade ettiğini ve sadece muhalif fikirleri olduğu için ihraç edildiğini lanse etti. Yerli ve yabancı birçok basın kuruluşu ise küçük bir araştırma dahi yapmadan bu söylemleri doğru kabul etti. Nuriye Gülmen ve çevresi, sosyal medyada devlet aleyhinde propaganda başlattı. Birçok muhalif düşünceli insan doğruluk payını araştırmadan Nuriye Gülmen’in sadece bir eğitimci olduğuna, başka herhangi bir faaliyeti olmadığına ikna oldu.

Oysa durum hiç de göründüğü gibi değildi. Takvimler 2016 yılının Mart ayını gösteriyordu. İstanbul Bayrampaşa’da Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne saldırı girişiminde bulunan ve ölü olarak ele geçirilen iki kadın teröristten biri olan Çiğdem Yakşi’nin cenazesi defnedilmek üzere Eskişehir’e getirilmişti. Cenazeye katılım azdı, ancak dikkat çeken iki isim vardı: Eskişehir HDP il başkanı Ahmet U. ve Osmangazi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak görev yapan Nuriye Gülmen. Evet, üniversitede bilim üretmesi gereken bir insan devletin kolluk kuvvetlerine saldıran bir teröristin cenazesine katılmıştı. Tabii durum gazetecilerin dikkatini çekmişti ve şaşkınlıkla deklanşöre bastılar. DHA ve birçok yerel gazete devlet tarafından üniversitede bilim insanı olarak istihdam edilen bir şahsın terörist cenazesine katılmasını böylece belgelemiş oldu.

Nuriye Gülmen, birçok röportajında hakkında kesinleşmiş bir hüküm olmadığı için yasa dışı DHKP-C terör örgütüyle bir alakası olmadığını söyledi. Evet, Nuriye Gülmen’in hakkında kesinleşmiş bir hapis cezası olmayabilir. Ancak kendisi bir teröristin cenazesine katılmasını makul buluyorsa, bu toplumun bunu asla makul bulamayacağını kabul etmelidir. Bu davranış makul değil, olsa olsa malul davranıştır. DHKP-C kanlı bir terör örgütüdür, Çiğdem Yakşi de bu kanlı örgütün teröristlerinden biriydi. Bu kişiyle önceden tanıştığı argümanına dayanarak teröristin cenazesine katılmasını aklayamaz. Tanıdığımız bir insan herhangi bir suça karıştığında onunla yollarımızı ayırırız. Asıl makul olan davranış budur. Eğer yasa dışı işlerle uğraştığını bildiğimiz halde bir insanla ilişkimizi sürdürüyorsak bunun cezası olacaktır elbet, yargı nezdinde ne olacağını bilemeyiz belki ancak toplumun vicdanında illa ki gereken yargılama yapılacaktır.

Nuriye Gülmen, terörist cenazesine katılmış olmasına rağmen hiçbir şey olmamış gibi Ankara Yüksel Caddesi'nde arkadaşlarıyla beraber “İşimizi geri istiyoruz.” talebiyle eylem düzenliyor. Ancak biz de şunu diyoruz ki, insanlar çocuklarını üniversitelere hayatları değişsin diye, sosyal statüleri yükselsin diye yollarlar. Kimse çocuğunu terörist cenazesine katılan, aklını örgütlerin kanlı ideolojilerine ipotek etmiş hocalara emanet etmek istemez. Siz hem devletin her kurumunu zan altında bırakıp hem de devletin işinizi geri vermesini istiyor olabilirsiniz. Ancak biz de diyoruz ki:


Çocuklarımızın geleceği için,

Üniversitelerdeki eğitimin örgütlerin ideolojilerinden arınması için,

Bilimsel ve objektif bir eğitim için,


TERÖRİST CENAZESİNE KATILAN AKADEMİSYEN İSTEMİYORUZ!

Kaynakça: 

1) https://www.haberler.com/oldurulen-dhkp-c-li-yaksi-eskisehir-de-topraga-8225375-haberi/

2) https://www.dailymotion.com/video/x3vv10h

Hemen destekle
İmzalar: 9Sonraki Hedef: 10
Hemen destekle