Kampanya Kapatıldı

Yeni Yükseköğretim Kurumları 2. Sınavında 40 Soru Yeterli Değildir!...

Bu kampanya 283 destekçiye ulaştı


YENİ ÜNİVERSİTE SINAV SİSTEMİNİN CUMARTESİ ÖĞLEDEN SONRA Kİ  2. OTURUMU OLAN YKS'DE 40 SORU SAYISI ÇOK AZDIR...

NEDEN :

Geçmişte uygulanan LYS sınavında, alan başına toplamda 170 soru sayısı bulunmaktaydı ve bu nedenle öğrenci ve eğitimciler soru sayısının fazlalığından ve uzun sınav sürelerinden şikayet etmekteydi. Yeni getirilen YKS sınav sisteminde ise soru sayısı azaltılarak toplamda 80 soruya çekilmiş fakat bu seferde soru sayısı çok azaltıldığı için eski sisteme kıyasla yeni sistemde 1 sorunun değeri 2 kat artırılmıştır. 

SAKINCALARI :

1.) Bir öğrenci, alanı ile alakalı lise eğitiminde yani 4 yılda gördüğü tüm konulardan, YKS'de sadece bir ders için 40 soru ile test edilmiş olacaktır. Her derste konu başına düşecek soru miktarı çok azalacağı için, öğrencinin konulara hakimiyeti tam olarak ölçülemeyecektir. 40 soru, tüm konuların test edilmesi için çok yetersizdir.

 2.) Eski sınava oranla bir sorunun değeri 2 kat artırıldığı için öğrenciler yaptığı her yanlış ve doğru soru ile yüzdelik dilimlerde çok fazla ilerleme ve gerileme yaşayacaklardır.

 ÇÖZÜM :

YAPILACAK OLAN SINAVIN DAHA ADİL OLMASI VE GERÇEKLERİ YANSITABİLMESİ İÇİN YKS'DE DERS BAŞINA  60  SORU OLMALIDIR...

 MF : Matematik : 60 - Fen :  60 - Toplam: 120 Soru

TM : Türkçe : 60 - Matematik : 60 - Toplam: 120 Soru

TS : Türkçe : 60 - Sosyal : 60 - Toplam: 120 Soru

 Bugün Samet can imzanı bekliyor!

Samet can Erdiş bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «YÖK: Yeni Yükseköğretim Kurumları 2. Sınavında 40 Soru Yeterli Değildir!...». Samet can ve imza atan diğer 282 kişiye katıl.