Yüksek Öğrenim Kurumları Sınav Tarihi 25-26 Temmuz 2020 olsun.

Yüksek Öğrenim Kurumları Sınav Tarihi 25-26 Temmuz 2020 olsun.

Başlama tarihi:
4 Mayıs 2020
Muhatap:
ÖSYM ve
İmzalar: 3.329Sonraki Hedef: 5.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: şebnem özenç

2020 yılında yaklaşık 2,500,000 öğrenci üniversite seçme sınavına girecek ve aldıkları sonuçlar sınava girecek adayların hayatlarını, geleceklerini belirleyecek. 

Türkiye 11 Mart 2020 tarihinden beri Covid-19 ile mücadele ediyor. Öğrenciler bu virüs tehdidi altında okullarından, öğretmenlerinden uzakta derslerini takip etmeye ve sınava hazırlanmaya çalışıyorlar. MEB’ in desteğiyle Okullarımız ve Öğretmenlerimiz her ne kadar fedakâr ve samimiyetle çaba gösterseler de öğrenciler okuldaki sınıf ortamından mahrum kalmış durumdalar ve bu ortamda eksik bilgilerini tamamlama, yeterli tekrarı yapma çabası içindeler.

Üstelik sınava hazırlanırken bazılarının evinde, ailesinde veya yakın çevresinde hastalananlar olmuş olabilir, hastalığın ağır seyrettiği vakalara şahit olmuş, hatta kayıplar vermiş olabilirler. Sağlık Bakanlığı’ndan gelen açıklamalar doğrultusunda her geçen gün iyileşme yönünde önemli ilerlemeler kaydedilse de henüz hastalık tehdidi tümüyle ortadan kalkmış değil. Öğrencilerimiz hala daha okullarından uzakta, hastalık ve kayıplar verme tehdidi altında hazırlanıyorlar geleceklerini belirleyecek bu en önemli sınava.

Bu elverişsiz koşulların tümüyle ne zaman sona ereceği konusunda kesin bir takvim belirlemek mümkün değilken YKS tarihinin yeniden öne alınması önemli sakıncalara neden olabilir. Sınav başarısı bilginin yanı sıra moralle de doğrudan ilişkilidir. Okul ortamının eksikliğine karşı öğrencilere hazırlanmaları için daha uzun zaman vermek ve virüs tehdidinin bittiği bir ortamda sınava girmelerini sağlamak bu açıdan önemlidir. Sınav tarihinde yapılan bu son değişiklik ise geleceğine hazırlanan gençlerimizin hem sağlık hem moral hem de sınav başarısını olumsuz yönde etkileyecektir.

Bu nedenle YKS’nin daha önce açıklandığı üzere 25-26 Temmuz 2020 tarihinde yapılması talebimizdir.

 

 

 

Hemen destekle
İmzalar: 3.329Sonraki Hedef: 5.000
Hemen destekle