Kampanya Kapatıldı

Lütfen ÖYP Sistemi kaldırılmasın. Genç akademisyenler, hocaların emir kulu olmasın. Adil ve nesnel olmayan mülakatlarla akademik personel seçimi yapılmasın. Merkezi atama yoluyla akademisyen atamalarına devam edilsin.

Bu kampanya 2.535 destekçiye ulaştı


ÖYP sistemi uygulandığından beri tamamen eşit, puana dayalı ve atanan akademisyenin hocaya kul köle olması gerekmeyen bir ortam söz konusuydu. Her şey daha adil, daha eşitlikçi ve daha doğruydu. Fakat şimdiki sistemde hocalar sevdikleri ve kendilerine boyun eğecek adaylara mülakatlarda daha fazla puan verecek, tanıdığı, eş dostu daha kolay kadroya alabilecek, nesnel olmayan bu sistemde bilimsel ölçütler göz ardı edilecektir.

Türkiye'nin değerli hocaları bu cümlelerden münezzehtir. Fakat ÖYP'nin olmadığı, geride bıraktığımız yıllar bu durumun vahim örnekleri ile doludur.  Türkiye'nin seçkin üniversitelerin birinde 130 kişilik akademisyen kadroda 40 akademisyenin akraba olması örneği gibi. Lütfen ÖYP Sistemi'nden vazgeçilmesin. Daha doğru, daha sistemli ve daha adil bir sistemin varlığı, üniversitelerin ÖYP kadrosu istememesine kurban edilmesin. Saygılarımızla.Bugün Enis imzanı bekliyor!

Enis Meriç bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «YÖK: Lütfen ÖYP Sistemi kaldırılmasın. Genç akademisyenler, hocaların emir kulu olmasın. Adil ve nesnel olmayan mülakatlarla akademik personel seçimi yapılmasın. Merkezi atama yoluyla akademisyen atamalarına devam edilsin.». Enis ve imza atan diğer 2.534 kişiye katıl.