İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL TESİS ÇALIŞANLARI İŞTEN ÇIKARILAMAZ

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.


İstanbul Üniversitesi Sosyal tesislerinde çalışan arkadaşlarımızın, çalışma haklarının elinden alınmasına, işsizliğe mahkum edilmesine izin verilemez.

09.05.2018 kabul tarihli 7141 sayılı kanun ile bazı fakülteler İstanbul Üniversitesi bünyesinden çıkarılıp İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’ya aktarılarak yeni bir üniversite kurulmuştur.

İki Üniversite arasında yapılan protokol gereği İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’ya yer alan sosyal tesisler (kantin – otopark – restorant) 31.12.2019 tarihine kadar İstanbul Üniversitesi tarafından işletilip 01.01.2020 itibariyle İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’ya devredilecektir.

İstanbul Üniversitesi Sosyal tesisleri 31.12.19 itibariyle İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa kısmında kalan çalışanları gelir-gider dengesinde maaş yükünün karşılamayacağından iş akdini 31.12.19 itibariyle feshedecektir.

Ben ve benim gibi 40 arkadaşlarımız kış vakti ülkemizin ekonomik dar boğazdan geçtiği şu günlerde işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya bırakılmıştır. 

İki Üniversite'nin sosyal tesisler konusunda uzlaşamadıkları ve ihtilaflı bir durumun ortaya çıktığı anlaşılmıştır. İki üniversitenin bölünmesinden dolayı gelişen bu durumdan işçiler sorumlu tutulamaz, işten çıkarmak çözüm olmamalıdır.

Her iki üniversite bu süreç devam ederken bu kişileri görmezden gelerek personel istihdamı yapmamalıdır. Tüm bu süreçten her iki Üniversite de sorumludur ve gerekeni yapmalıdır.

Emeğin hakkını almak, emeği belirsizliğe ve işsizliğe mahkum etmemek için sessize ses olmaya davet ediyorum.