Özel Yetenek Sınavı YGS 240.000 Şartına Hayır

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 7.500.


Video: https://youtu.be/mUxRd1outsw

Kurulunuzun almış olduğu "2017-ÖSYS kılavuzunda yer alan öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde programların ilgili puan türünde başarı sırası en düşük 240 bininci (240.000) sırada olan adayların yerleştirilme işlemlerine alınıp kontenjan dahilinde yerleştirilmesi uygun olduğu dikkate alınarak özel yetenek sınavı ile öğrenci alınan öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmek için adayların YGS puan türlerinin herhangi birinden en düşük 240 bininci başarı sırasına sahip olması
gerektiğine karar verilmiştir." şeklinde alınan kararınız aşağıda belirtilen sıkıntıları doğuracak olup, mevcut alınan kararın bir daha incelenip değerlendirilmesi hususunda,

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Alınan Kararın Yol Açabileceği Temel Problemler
1- Spor Lisesi çıkışlı öğrencilerin ve milli sporcuların herhangi bir önceliği olmadan YGS'de herhangi bir puan türünde 240.000'e girme şartının olması, bu alanın içinde en küçük yaştan itibaren bulunan ve hedeflediği mesleğinin gereği spor yapan kişilere çok büyük bir haksızlıktır.
2- Türkiye'de her yıl Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği için özel yetenek sınavına giren öğrencilerin çok az bir kısmı sıralamada YGS'de 240.000'de yer almaktadır. Ve bu öğrencilerinde çok az bir kısmı üniversitelerin istediği sporculuk seviyesindedir. Dolayısıyla Türkiye'deki tüm üniversitelerin bu uygulamayı yapması mevcut olan üniversitelerin özel yetenek sınavıyla kontenjanını dolduramamasına sebep olacaktır. 2017 Yılında Ankara Üniversitesinin baraj puanı 260'tı ve 2017 yılında YGS'de 240.000 yaklaşık 310 puana tekabül etmekteydi. Ankara Üniversitesi 70 kadın öğrenci alacakken sınavına baraj puanının yüksek olması sebebiyle 67 kadın girdi ve bu kadınların bir çoğu kazandığı halde gitmedi. Bu sebeple bir çok kontenjan boş kaldı. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitelerininde baraj puanı 250'ydi. Bu üniversitelerde benzer problemleri yaşadılar. Bu üniversite örneklerinin sayısını arttırmak mümkün ve bu yıl 240.000 barajı gelirse bir çok üniversite kontenjanı dolmayacaktır.
3- Yıllardır koşulsuz şartsız verilen formasyon eğitimi ve buna istinaden şuanda öğretmen kabul edilen binlerce kişinin olması alınan bu kararla taban tabana zıt bir olaydır. Alınan bu karar sektör içindeki öğretmenler arasında sportif başarı düzeyi açısından büyük farkılıklar oluşturacaktır.
4- Spor lisesinde okuyan ve bu alanı küçük yaştan itibaren benimsemiş kişilerin spor lisesindeki spora dayalı eğitim baz alındığında 240.000'de kendine yer bulma ihtimali çok düşüktür. Kendini bu alana adamış kişilerin öğretmenlik yapamaması hem bu kişiler hem de bu kişilerin yetenekleri açısından büyük bir kayıp olacaktır.
5- Beden Eğitimi ve Spor dersinin temel amacı öğrencinin hareket edebilme yeteneği kazanıp sporun faydalarından yararlanmasını sağlamaktır. Bunu öğrencinin, daha önce sporun çeşitli alanlarında mücadele etmiş, sportif öğretmenlerle tecrübe edip öğrenmesi hem öğrenci için hem de spora hayatını adamış bu eğitmenler için hayati ehemmiyettedir.Bugün Alp imzanı bekliyor!

Alp Yıldırım bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «YÖK: Özel Yetenek Sınavı YGS 240.000 Şartına Hayır». Alp ve imza atan diğer 6.577 kişiye katıl.