Kampanya Kapatıldı

-YETER ARTIK- Motorsiklet ve oto hırsızları için çözüm

Bu kampanya 433 destekçiye ulaştı


2014/2015 yillarindaki analiz sonuçlarina göre Türkiye genelindeki araç sayısı 23 milyon. Bu sayının 10 milyonunu otomobiller 2.9 milyonunu ise motorsikletler oluşturmaktadir.  Otomobil ve motorsiklet hirsizliklarinin ortalama 1 günde çalinan motorlu taşıt sayısı 63'tür.

1.sirada istanbul gelmekte  günde 26 adet araç çalinmaktadır.

Çalinan araçlarin bulunma orani %67 geriye kalan % 33 lük oran ise parçalanarak kayboluyor. Bulunan araçlarin da ayni şekilde bulunma orani ise çok düşük , çok miktarda maddi hasarla bulunabilmektedir.

Çalınan araçlar plakasız veya bir başka plaka ile trafikte rahatlıkla dolaşabiliyor. Kontrolleri rahatlıkla aşabiliyor. Uzun vadede ise şase numaralar kazılıyor.

Araç sahipleri sosyal medyadan seslerini ne kadar duyurmaya çalışsalarda etkili bir sonuç elde edilememiştir. Kendi çabaları,bireysel takip çalışmaları bulana ödül vaadleri bile bir sonuç elde edememiştir.

Çözüm önerim ise;

  • Emniyetin yaptigi kontrollerde plaka kontrolünün yanı sıra "ŞASE NO" kontrolünün muhakkak yapılması.
  • Akaryakıt istasyonlarında plaka kontrolünün yapılması.
  • Plakasız tüm araçlarin da  ciddi maddi yaptırımlarla önüne geçilmesi.
  • Çalınan araçların bulunması için özel bir birim kurulup hırsızlik çetelerinin çökertilmesi.
  • Park ihlali gibi trafik polislerimiz tarafından çekilen araçlara plaka ve şase kontrollerinin yapılması.
  • Yedieminlerdeki tüm araçların plaka ve şase numaraları emniyet ile onlyn olarak paylaşılmalı. An ve an kontrol ve takibi mümkün olmalı.
  • Çalıntı ihbarı verildikten sonra "polise takilir zaten diye" ,"beklemek" diye bi algı var. Bu algıyı kaldırıp olayla ilgili birimler kamera kayitlarini taze anılarla takip edip sonuç odaklı çalıştığına inanmak istiyoruz.

Çaldıkları yanlarına kar kalmasın.Bugün gökhan imzanı bekliyor!

gökhan kanat bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «www.egm.gov.tr: -YETER ARTIK- Motorsiklet ve oto hırsızları için çözüm». gökhan ve imza atan diğer 432 kişiye katıl.