Kıbrıslı Türkler Dünya Sağlık Örgütü'ne Üye Olmalı

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 7.500.

7.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.

Kıbrıslı Türkler yıllardır uluslararası toplum nezdinde görmezlikten gelinen bir Halk! Halbuki ortak egemen eşitliği henüz 16 Ağustos 1960 tarihinde milletlerarası antlaşmalarla kabul edilmiş, BM tarafından onaylanmış ve kazanılmıştır!

Böylesi ciddi ve ölümcül bir salgın sırasında bile Kıbrıslı Türkleri yok sayan bir uluslararası sisteme tepki vermek istiyoruz. Öneri olarak da Dünya Sağlık Örgütü’nün anayasasında yer alan ortak üye olma statüsüne Kıbrıslı Türkleri kabul etmesini talep ediyoruz. BM üyesi olan, öneri yapma hakkı bulunan ve uluslararası alanda etki kurma kapasitesi olan ülkelerin ve insanlarının bu en temel yaşam ve sağlık hakkının Kıbrıslı Türklere verilmesi hususunda Kıbrıslı Türkleri desteklemesini talep ediyoruz. Konunun takibinin yapılması ve sonuçlandırılması dileklerimizle,

Saygılarımla.

For years, the existence of Turkish Cypriots has been ignored by the international communities! However, the common sovereign equality was accepted by international treaties on August 16, 1960, and it was approved by the UN!

Today, humanity is facing a global pandemic, and as like every other human Turkish Cypriots are fighting against the Coronavirus! Today our neighbors, citizens of the Republic of Cyprus, are receiving all the essential information and support from the World Health Organization. But we, Turkish Cypriots, are being ignored!

We want to react to this international system that ignores Turkish Cypriots even during such a serious and deadly outbreak. To gain the most basic life and health rights, we, Turkish Cypriots, demand to become associate member to the WHO. We invite all member states of the UN and the World Health Organization and people to take a step and support our petition in solidarity with Turkish Cypriots.

Wishing this issue to be followed and concluded as soon as possible,

Best Regards

Prof.Dr. Mehmet Hasgüler