Denizli'de havai fişek kullanımı yasaklansın

Denizli'de havai fişek kullanımı yasaklansın

7 kişi imzaladı. Hedefimiz 10.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Valilik ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Saadet Uzel

Havai fişek gösterilerinin hayvan sağlığı ve çevre sağlığı açısından zararları gayet açık. Bu nedenle yasaklanmasını istiyoruz!

Ülkemizde bayramlarda, yılbaşında, diğer özel günlerde ve kutlamalarda sıkça kullanılan havai fişekler insan ve hayvan sağlığına zarar vermektedir!

Dünyada ve bazı ilçelerde kullanımı iptal edilen havai fişeklerin şehrimiz genelinde bayramlarda ve diğer kutlamalarda kullanılmaması konusunda ülkemize örnek bir şehir olmaları için, hem Büyük şehir Belediyesi’nden, hem de Denizli Valiliği’nden ve ilçe belediyelerimizden hassasiyet bekliyoruz.

Havai fişeklerin zararları Akdeniz Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalarda da ortaya konmuştur. Havai fişeklerin patlaması esnasında basınç, ses ve ışık yayılımı oluştururken, doğaya kükürtdioksit, karbondioksit, karbonmonoksit, asılı partiküller gibi hava kirleticilerin yanı sıra lityum, potasyum, sülfür, manganez, sodyum, alüminyum, demir tozları, strontiyum ve baryum gibi birçok ağır metal salınmaktadır. Havai fişeklerin içinde bulunan kimyasallar insanlar üzerinde solunum sistemi ve kimyasallara karşı tahammülsüzlük yapmakta, metallere karşı alerji meydana getirmekte, kalp ve kan dolaşımına zarar vermekte olduğu tıp otoriteleri tarafından da kabul edilmektedir. Beş dakika havai fişek izlemememiz dünyanın sonu değil ama izlenmesi insan sağlığına zarar, binlerce canın da ölümü demektir.

Havai fişekler kuşların yanı sıra, yakın patlatıldığında kedi ve köpekler için de ciddi hayati tehlikeye sebep olabiliyor. Çoğu köpek patlama sesinden kaçıp, araç altında eziliyor, kediler balkon veya pencereden atlayarak hayatlarını kaybedebiliyor.

7 kişi imzaladı. Hedefimiz 10.