Uzungöl'de orantısız yıkım var! Bu sese lütfen kulak ver!

Uzungöl'de orantısız yıkım var! Bu sese lütfen kulak ver!

561 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Recep Tayyip Erdoğan (Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı)

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Uzungöl Platformu

Trabzon'un Turizm Merkezi Uzungöl'de 57 yıldır mevzuata girmeyen imar nedeni ile, bölge insanının artan nüfüs ve ihtiyaç gereği barınmak için ev ihtiyacı zorunluluğu var.

İmar olmadığı için hiç bir kimse ev veya işyeri yapamamakta. 2017 yılında çıkan imar affı ile birlikte yapılan bütün kaçak yapılar ruhsatlanmış oldu. Bu süreçte, devletten on yıllar boyunca herhangi bir yasaya aykırılık yapmadan, safiyane duygularla kanuna aykırılık yapmadan bekleyen yüzlerce vatandaş, yapılan kaçak yapıların imar affı ile yasal olmasını görüp, bu adaletsiz hak karşısında kendileri de silüeti bozmayan %90 oranındaki göle uzak mesafelerde, kendi tapulu yerlerinde evlerini yapmak zorunda kalmıştır.

Yöneticiler bu kanayan yaraya çözüm bulmamıştır. Üstelik, hem ilçe hem de Büyükşehir Belediye başkanları İmar vaadini kullanarak bu bölgeden %80 oranında oy almıştır. İlçe başkanı 2. dönemindede yapmadığı imar ve teleferik projesini yenilemiştir. Bu halk devletine hükümetine güvenmiş ama hep üvey evlat muamelesi görmüştür.Kurumlar bu inşaatler bitene kadar nerdeydi.Bu insanlar halen görev başında ve vatandaşın çöküşünü keyifle izlemekte, sözlerinide yerine getirmemektedir.

Bölgemizdeki evler harabeye dönmüş ve yenilenmesi gereken konutlar vardır. Ahırlardan inek kokularının geldiği evlerde ve her yağmurda su damlayan evlerin hali ortadır.Bunları yıkıp yeni ev yapan vatandaş, şimdi  yıkım yapılarak sokaklara terk edilmiş durumda.Hemde çocuklarıyla birlikte.Bölgedeki bütün insanların psikoloji çökmüş ve bu yıkımlar yediden yetmişe travma etkisi yaşatacakdır insanlarımıza.

Çoğu kredi çekilerek yapılmış ve vatandaş bu ödemeleri bu şartlarda yapamayacaktır.Bir dairede 4 kuşağın yaşadığı 2020 yılındayız. Çözüm: Bölgenin jeolojik altyapısı ve afet, heylan gibi fonksiyonların ıslahı veya önlemi ile vatandaşın yaşamını idame ettirebilmesini sağlayacak uygun imar planı yapılmalı. 50 yıllık ve 100 yıllık alt yapısı, üst yapısı, doğal yapısı, fiziki yapısı ilgili mühendislik birimlerince yapılıp hem doğaya hemde insanların yaşamını bozmayacak değerde bir imarı ortaya koyup ikili ilişkilerle ortak bir paydada bulunmayı talep ediyoruz.

Bu arada Uzungöl'ün silüetini bozan absürt yapılarada gerekli düzenlemeleride en az zararla beraber düzeltelim.Bölge halkının üzerine bir gecenin 12 sinde orduyu indirip, ilçede 14 farklı noktadan yolları kapatıp, Uzungöllülere bir terör operasyonu yaparcasına ablukaya alıp,yayın yasağı yaparak, doğal bir yıkım gibi gösterip, tomalarla gaz ve tazikli suyla kadınlarımıza annelerimize ve bütün fertlerimize yapılan   bu orantısız gücü insani, ahlaki, dini ve ferdi olarak Uzungöllüler olarak şiddetle kınıyoruz.Biz bu ülkenin son kalesi olan Trabzon'uz.Trabzon'un da son kalesi ve son yerleşim yeri olan Uzungöl'üz.

561 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.