Kampanya Kapatıldı

UYUMA TÜRKİYE! ANITKABİR'E VE ATA'NA SAHİP ÇIK!

Bu kampanya 290 destekçiye ulaştı


“Bugün Ankara’da son günümdü, başkente her gelişimde olduğu gibi yine Atamızı ziyaret etmeden ayrılmak istemedim. Anıtkabir’e gittim. Karşılaştığım manzara kahrediciydi. Atatürk’ün mekanı kendi ordusu tarafından terkedilmişti desem yeridir… Çocukluğumdan beri ne zaman gitsem, Anıtkabir’in her köşesinde muhafız alayının yanısıra, sivil kıyafetli, özenle seçilmiş, boylu poslu askeri personel bulunurdu. Ata’ya ve o mekana saygıda kusur edilmemesi için, özellikle lahitin bulunduğu ana salonda düzensizliğe izin vermezler, gerekirse usulca müdahale ederler, herkesin özenle hareket etmesini sağlarlardı. Bugün o koskoca lahit salonunda sadece bir temizlik görevlisi vardı. İnsanlar öbekler halinde lahitin önünde birikmişti, adeta çarşıda gezer gibi yüksek sesle muhabbet ediliyordu, hatta, salonun köşelerinde yere bağdaş kurup oturmuş, yorgunluk atanlar bile vardı. Hışımla çıktım, ilk gördüğüm askeri personelin yanına gittim, bu saygısızlığa nasıl gözyumulduğunu sordum. Bir dokun bin ah işit derler ya, öyle oldu, ‘maalesef biz de bu durumdan çok rahatsızız ama, artık buraya yeterli personel vermiyorlar, Anıtkabir’in devasa alanında o kadar az kişiyiz ki, yetişemiyoruz, lütfen gerekli yerlere şikayetlerinizi yapın’ cevabını verdi. Anıtkabir’den bu duygularla ayrılırken, hem şaşırtan, hem kahreden bir başka manzarayla karşılaştım. Anıtkabir sınırları içindeki ağaçlık alanlara girmek yasaktır ama, çoluklu çocuklu bazı aileler ağaçların arasına girmiş, yiyecek-içecek, oturmuşlardı, utanmasalar piknik yapacaklardı! Çıkış kapısındaki personele parmağımla işaret ederek gösterdim, görmüyor musunuz dedim, hemen müdahale edeceğiz filan dediler ama, bugün gitsem aynı pespayeliğin devam ettiğinden eminim.”

*

Duyarlı bir Atatürkçü yurttaşın, dün gönderdiği mesaj bu.

Son altı aydır tırmanarak,benzeri mesajlar yağıyor.Anıtkabir'i kasıtlı şekilde sahipsiz,kaderine terkedilmiş bir halde bırakıyorlar.

Aslanlı yol mesela...yürürken başınız öğe eğik olsun diye,özellikle farklı büyüklükte taşlarla,asimetrik döşenmiştir,şapşal gibi sağa sola bakınırsan takılır yere kapaklanırsın,çünlü saygının mimairisidir,hürmetin estetiğidir.

Aslanlı yol'da tarihimizde ilk defa,kullanılıp atılmış kağıt mendiller,pet şişeler görülüyor! Fotoğraflarını atıp paylaşan yurttaşlar var.

NOT:YUKARIDA  YER ALAN YAZI DEĞERLİ BİR KÖŞE YAZARI TARAFINDAN KALEME ALINMIŞTIR.BU YAZIYI SADECE OKUYUP GEÇMENİN BİZE BİR FAYDASI OLMAYACAĞINI DÜŞÜNDÜĞÜM İÇİN BİR İMZA KAMPANYASI BAŞLATMAK İSTEDİM.

ANITKABİR BAŞI BOŞ MESİRE YERİ DEĞİLDİR! BİZ DEĞERLİ YURTTAŞLAR BU UNUTULUŞA  SON VERMELİYİZ.İMZA ÇALIŞMASI YÜRÜTMEK ,GEREKLİ ŞİKAYETLERİ GEREKLİ KURUMLARA İLETMEK YANİ SESİMİZİ DUYURMAK GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.ANITKABİR’DE GÖREV ALAN PERSONELLERİN SAYILARININ ARTTIRILMASI VE ÇEVRE DÜZENLEMELERİNİN DÜZENLİ OLARAK  YAPILMASINI İSTİYORUZ…

 Bugün baturhan imzanı bekliyor!

baturhan taşdelen bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «UYUMA TÜRKİYE! ANITKABİR'E VE ATA'NA SAHİP ÇIK!». baturhan ve imza atan diğer 289 kişiye katıl.