Suphi Usta'nın kaybolan gümüşlerinin bulunması için kapsamlı bir soruşturma yürütülsün.

Suphi Usta'nın kaybolan gümüşlerinin bulunması için kapsamlı bir soruşturma yürütülsün.

Başlama tarihi:
7 Mayıs 2022
İmzalar: 2.926Sonraki Hedef: 5.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: SEDA ARICIOGLU

UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında 2020 yılında 'Yaşayan İnsan Hazinesi' seçilen Suphi Hindiyerli Mardin’in en önemli telkari ustalarından.
Dile kolay, 65 yıldır güzelim elleri, gözleriyle işliyor gümüşü Suphi Usta.

Nasıl olur anlamak güç, 2021 yılında ustanın Mardin’deki dükkanından 20 senelik emeği olan tam 6 kilogram gümüş sanat eseri kaybolmuş durumda. Maalesef aradan aylar geçmesine rağmen gümüşler bulunamamış. Suphi Usta şaşkın, üzgün ve elinden bir şey gelmiyor. Üstelik gözündeki sarı nokta rahatsızlığı nedeniyle devam edemiyor üretmeye…

Bizim dileğimiz Ustanın dükkanından alınanların 6 kg gümüş değil, adanmış bir ömür olduğunun anlaşılmasıdır.

Keşke Suphi Usta’nın emeğini izinsiz almanın ağır vicdanı yükü hissedilse ve gittiği gibi gelse gümüş çalışmaları. Neden olmasın… Fakat öyle olamayacaksa bile Suphi Usta’nın kıymetinin ona anımsatılması ve kaybolan eserlerinin bulunması için gerçek bir çaba harcandığını bilmesi gerekir diye düşünerek desteğinizi istemeye karar verdik. 

Bu kampanya Suphi Usta’ya yalnız olmadığını anımsatmak;  kaybının tazmin edilmesi için sevgiyle, hürmetle gayret eden dostları olduğunu bilfiil göstermek için başlatıldı.  

Eğer elden gelen bir şey varsa yetkililerimizden çabalarını sürdürmelerini rica ediyoruz. Kaybolan gümüşler için ülke çapında kapsamlı bir soruşturulma açılmasını talep ediyoruz. Bu doğrultuda bir kamuoyu baskısı yaratabilmenin yanı sıra, ustamızı sevgi çemberimizle kuşatmak, sarıp sarmalamak üzere desteğinizi rica ederiz.

Sihirli ellerinden, büyülü gözlerinden öpüyoruz güzel Usta. 

Hemen destekle
İmzalar: 2.926Sonraki Hedef: 5.000
Hemen destekle