Kampanya Kapatıldı

Ukrayna genelev değildir. Durex, Fenerbahçe maçındaki reklamınızdan dolayı özür dileyin!

Bu kampanya 462 destekçiye ulaştı


5 Ağustos 2015 tarihinde UEFA Şampiyonlar Ligi ön elemelerinde Ukrayna’da Shakhtar Donetsk ve Fenerbahçe futbol maçı gerçekleşti. Bu maçın yayını sırasında Reckitt Benckiser Group’un markası olan Durex prezervatif bir reklam yayınladı. Reklamda “Ukrayna’da yanındayız” yazısı yer alıyordu.

FEMEN’in bu konuda yaptığı açıklamaya bu link üzerinden ulaşabilirsiniz:

Ukrayna, birçok Doğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi, seks "ticaretinin" yoğun olduğu ülkeler arasındadır. Türkiye, istatistiksel olarak, Ukrayna’ya para karşılığı seks amaçlı seyahat eden erkeklerin sayısının en çok olduğu ülkelerdendir. Bir prezervatif markasının, Ukrayna’da gerçekleşen bir futbol maçında “yanındayız” mesajını yayınlıyor olmasının sebebi aşikârdır.

Durex’in yayınlamış olduğu bu reklam, Ukrayna’yı seks amaçlı ziyaret edenlerin oluşturduğu ve tüm Ukraynalı kadınları etkileyen algıyı desteklemektedir. Ukrayna bir genelev değildir, Ukrayna’da yaşayan tüm kadınlar seks işçisi değildir. Bu algının beslenmesinden ötürü, Ukrayna’ya seyahat eden erkek turistlerin karşılaştıkları her kadından para karşılığı seks talep ederek cinsel tacizde bulunduğunu biliyoruz. Uluslar arası bir markanın Türkiye ayağının, Ukraynalı kadınları zan altında bırakarak bu algıyı pekiştirmesini kınıyoruz! Ayrıca, yaratılan bu algı nedeniyle ülkemize gelen pek çok kadın turistin tacize uğramasının teşvik edildiğini düşünüyoruz.

Reckitt Benckiser Group Türkiye müşteri temsilciliğiyle hem telefon aracılığıyla hem de e-posta aracılığıyla yaptığımız görüşmelerden sonra Durex Türkiye sosyal medya hesablarından şu açıklama yayınlanmıştır: "Yayınlanan reklamımız sadece Fenerbahçe SK futbol takımına başarı dileme amaçlı olup, başka bir amaç taşımamaktadır. Kamuoyunun bilgisine duyurulur."

Bu açıklamanın, reklamda ima edilen “desteği” yok sayarak, durumu örtbas etmeye çalışan bir açıklama olduğunun bilincindeyiz.

Biz, sağlıklı cinsel yaşamın her iki cinsiyet için de önemini bilen ve doğum kontrol yöntemlerini teşvik edenler olarak Durex’in esas amacının bir ülkenin kadınlarını zan altında bırakmak yerine sağlıklı cinsel yaşamın önemini pekiştirmek olması gerektiğini düşünüyoruz.

Reckitt Benckiser Group Türkiye ve Durex Türkiye’yi yayınlamış oldukları reklamdaki hatalarını kabul etmeye, bu reklamdan dolayı hem yazılı basında hem de sosyal medyada bir özür metni yayınlamaya davet ediyoruz.Bugün erktolia imzanı bekliyor!

erktolia bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «#UkraynaGenelevDeğildir @Durex_TR kadınlardan özür dileyin!». erktolia ve imza atan diğer 461 kişiye katıl.