Ufuk Üniversitesi'nin final sınavına ilişkin kararının iptal edilmesini istiyoruz

Ufuk Üniversitesi'nin final sınavına ilişkin kararının iptal edilmesini istiyoruz

Başlama tarihi:
2 Ocak 2021
Muhatap:
Ufuk Üniversitesi (Rektörlük)
İmzalar: 637Sonraki Hedef: 1.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Korona pandemisi nedeniyle uzaktan eğitim gördüğümüz bu süreçte üniversite öğrencileri olarak biraz anlayış ve kolaylık bekliyoruz. Final sınavına ilişkin alınmış kararın 6698 sayılı KVKK'ye aykırı olduğunu belirtmek isteriz. Final sınavıyla ilgili bu karar, kanunun 5. maddesinin 1. fıkrasına ve 6. maddesinin 1. ve 2. fıkrasına aykırı durumdadır. Bir kişinin açık rızası alınmadan görüntüsü veya sesi zorla açtırılamaz. Görüntü ve ses kaydı da açık rıza alınmadan yapılamaz. Okulun çıkardığı sınav yönergesinde görüntünün açılmadığı takdirde sınavın geçersiz sayılacağı şartı zorlamadır. Kişi istemezse yasal hakkını kullanarak görüntüsünü açmaz. 

Bu dönem gözetimsiz olarak yapılan vize sınavlarında yoruma dayalı soru sorulmuş ve dersi takip eden, katılım sağlayanın yapabileceği bir sınav olmuştur. Kopya çekilmesi neredeyse imkansızdır. Veya test soruları verilip süre kısıtı ile sınav yapılmıştır. Bazı derslerde de ödev verilmiştir. 

Final sınavlarının da bölümlere göre ödev, test veya yorum ve bilgi gerektiren sorular sorularak yapılabileceğini söylemek istiyoruz. Öğrencilerin bu talebini görmezden gelmeyin lütfen. 

Hemen destekle
İmzalar: 637Sonraki Hedef: 1.000
Hemen destekle